Felkészületlenül érte Venezuelát az új bankjegyek hétfői bevezetése. A hét első napját Nicolás Maduro elnök ünnepnappá nyilvánította, így a gyakorlatban csak kedden kezdhették el használni a régi bolívart váltó úgynevezett „szuverén bolívart” azok, akik egyáltalán hozzájutottak. Az ATM-ekből fejenként mindössze 15 amerikai centnek megfelelő értékű bolívart lehetett felvenni kedden, ráadásul sok automatából már délelőtt elfogyott a készpénz.
Számos bolt kedden sem nyitott ki, amit Andres Velasquez ellenzéki politikus úgy értékelt, hogy a lakosság 60 százaléka csatlakozott a kormányellenes nemzeti sztrájkhoz.
A valóság azonban az, hogy sok üzlet inkább amiatt tartott zárva, mert nem tudták eldönteni, mit írjanak az árcédulára. A New York Times Henkel García venezuelai közgazdászt idézi, aki szerint a boltosok nem sztrájkoltak, hanem azt számolgatták, hogy az új körülmények között érdemes-e folytatniuk tevékenységüket.
A hétfői bankócsere keretében öt nullát vágtak le a bolívar végéről, válaszul a vágtató inflációra. Az ellenzéki vezetésű kongresszus adatai szerint júliusban az éves infláció meghaladta a 82 ezer százalékot, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb becslései szerint pedig év végére akár az egymillió százalékot is elérheti a pénzromlás üteme.
Ennek kezelésére Maduro a hét végén átfogó gazdasági reformcsomagot jelentett be, amelynek keretében 12-ről 16 százalékosra emelhetik az áfát, nemzetközi szintre nőhet a benzin ára, illetve szeptembertől a harmincszorosára emelnék a minimálbért.
Maduro a reformoktól sokat vár, nemcsak megállítaná velük az inflációt és az egyre súlyosabb gazdasági válságot, hanem vissza is fordítaná a folyamatot. „A kezemben a megoldás, bízzanak bennem” – mondta. Szakértők szerint azonban az elnök tervei a legkevésbé sem adnak okot a bizakodásra. Az ország legnagyobb munkáltatói tömörülése, a Fedecámaras szerint az intézkedéscsomag összefüggéstelen, a jelentős minimálbér-emelés mellett pedig sok vállalkozás válhat működésképtelenné.
Több közgazdász arra hívta fel a figyelmet, hogy a reformok nem oldják meg a venezuelai gazdaság alapvető problémáit, és súlyosbíthatják az inflációt.
A venezuelai lakosság jelentős része sem bízik a Maduro-terv sikerében, és már több százezren vándoroltak ki az országból más latin-amerikai államokba jobb körülmények és munkalehetőség reményében. Ezzel azonban egyre több szociális és gazdasági problémát okoznak a szomszédos országokban.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.