A Debrecen 2009-es Bajnokok Ligája-szereplése óta idén fordult elő először, hogy a magyar bajnok, jelesül a Mol Vidi legalább két kört sikerrel vegyen a selejtezősorozatban. Jó ómen a székesfehérváriaknak, hogy kilenc éve a harmadik akadályon is túljutott a DVSC, s ezzel főtáblás lett. Sorrendben a svéd Kalmart (2–0, 1–3), az észt Levadia Tallinnt (1–0, 1–0) és a bolgár Levszki Szofiját (2–1, 2–0) búcsúztatta akkor Herczeg András csapata, amelyben Rudolf Gergely, Varga József, Czvitkovics Péter és Adamo Coulibaly voltak a húzónevek.
A mai Vidi élén Marko Nikolic áll, a kulcsemberek közül pedig leginkább Huszti Szabolcs, Kovács István, Anel Hadzic és Marko Scepovic játékában van benne az egyéni pluszteljesítmény.
Rossz hír, hogy a fehérvári piros-kékeknek már nem három, hanem négy fordulón kell túljutniuk a BL-selejtezőben. Előremutató azonban, hogy az európai szövetség, az UEFA átszervezte a kvalifikációt, így a párharcok vesztesei amolyan vigaszágasként kapnak egy második esélyt az Európa-ligában.
A Vidi játékoskerete a második legértékesebb a magyar élvonalban, a 13,9 millió eurós csapatértéket csak a Ferencváros múlja felül (16,3). Ehhez képest váratlanul nagy küzdelemre késztette a mindössze 3,8 millió euróra taksált luxemburgi Dudelange (1–1, 2–1), ám a folytatásban jött a váratlan bravúr az 50,6 millió eurós Ludogorec (0–0, 1–0) együttesével szemben. Nem túlzás, hogy a razgradi gárda lényegében az ukrán Sahtar Doneck bolgár megfelelője, egy brazil klasszisokkal teletűzdelt kelet-európai futballfellegvár.
Kedd este pedig már Zlatan Ibrahimovic egykori csapatához, a 16,1 millió euróra tartott Malmőhöz látogat Marko Nikolic legénysége, amely hasonló cipőben jár, mint tavaly nyáron.
Egy éve ugyanis hatalmas meglepetésre túljutottak az Európa-liga kvalifikációs szakaszában az akkor 67,5 millió euróra tartott francia Girondins Bordeaux-n (1–2, 1–0), majd beletört a bicskájuk az inkább saját súlycsoportjukban lévő, 18,9 millió eurós szerb Partizan Beogradba.
Ha a székesfehérváriak tízszer játszottak volna a Bordeaux-val vagy a Ludogoreccel, nagy valószínűséggel hétszer alulmaradnak, de az oda-visszavágós kupapárharcoknak épp az a szépségük, hogy kétszer 90 perc alatt egy nagyobb költségvetésből gazdálkodó, akár öt-hatszor erősebb kerettel kiálló ellenfelet is felül lehet múlni. A csapatértékek és a büdzsék összefüggnek: a Vidi tavaly 4,65 milliárd forintból gazdálkodott, itthon e tekintetben is csak a Ferencváros előzte meg a maga 5,38 milliárdos költségvetésével.
Az NB I. tizenkét klubja közül az elmúlt évben hét működött nyereségesen, öt pedig veszteségesen, mindkét hazai topcsapat profitot hozott tulajdonosának.
Egyszerű a képlet; ha a Vidi a következő két párharcból egyet is megnyer, az Európa-liga főtáblája garantálva van, a Bajnokok Ligája-csoportkörhöz viszont további két siker kell. Ha a BL-ben kötne ki a magyar bajnok, a csapat értékénél is nagyobb summa, 15,25 millió euró landolna a klub bankszámláján. Ott pedig minden győzelem vagy döntetlen további 2,7 millió, illetve 900 ezer eurót ér majd az UEFA kasszájánál.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.