Huszáros hajrával Anglia 2-1-re fordított a Wembley-ben vasárnap este a horvátok ellen, ezzel pedig bejutott a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe. Ekkor Wayne Rooney azonban már csak külső szemlélője volt Gareth Southgate csapatának, hiszen három nappal korábban örökre elbúcsúzott a címeres meztől. Stílszerűen az Egyesült Államok válogatottjával szemben lépett utoljára (3-0) pályára a DC United csatára, aki bár ma is az egyik legnépszerűbb brit sportoló, hattyúdala nem rúghatott labdába a szigetországi sajtóban Theresa May és a Brexit-tárgyalások mellett, a Times, a Daily Telegraph és a Guardian címlapját is a miniszterelnök uralta.
A mérkőzés napján a csaknem 900 ezer példányban nyomott, 84 oldalas Evening Standardben is egy fotókkal és grafikonokkal gazdagon illusztrált oldalpárral kellett beérnie a már jó ideje matuzsálemként kezelt, 33 éves futballikonnak. „Üdv újra, Wayne, de az idők megváltoztak” – az ingyenes londoni napilap ezen cikkét bújta a legtöbb szurkoló a metrón, úton a Wembley Park felé.
Való igaz, Rooney ezt megelőzően két éve lépett legutóbb pályára a háromoroszlánosoknál, 119 válogatott meccsel és 53 góllal a háta mögött pedig úgy tért vissza búcsúzni, hogy közben a Southgate együttesének gerincét már alig húszesztendős ifjak alkotják.
A lap egyebek mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy 4679 nap telt el a csatár első (2003. szeptember 6.) és utolsó (2016. június 27.), címeres mezben elért gólja között, egyébiránt jobb lábbal harminchatszor, fejjel tizenkétszer, ballal pedig ötször volt eredményes.
Két órával a kezdő sípszó előtt a menetrendszerűnek hitt hömpölygő tömegnek még nyoma sem volt a stadionhoz vezető Olympic Wayen, így a meccsnapi sálat tíz fontért kínáló mozgóárusok sem voltak túlterheltek. Azért a mérkőzés kezdetéhez közeledve mégiscsak szállingóztak a hazai szurkolók, sokan az alkalomhoz illő Rooney-mezben, de azért az új idők szellemében legalább ennyien feszítettek Harry Kane-, Dele Alli- vagy éppen Marcus Rashford-dresszben is.
A korábbinál jóval szigorúbb, a repülőtéri utasbiztonsági ellenőrzésre hajazó beléptetés épp ezen a találkozón debütált, talán ezzel is magyarázható, hogy negyedórával a kezdés előtt mindössze 15-20 ezren gyűltek össze a 90 ezer férőhelyes létesítményben.
Közel sem lett telt ház, de a hivatalos adatok szerint végül 68 155-en azért mégiscsak kilátogattak a 2004 és 2016 között három-három világ- és Európa-bajnokságot megjárt Wayne Rooney búcsúmeccsére.
Végül az 58. percben a szokásos 10-es mezben érkezett, s a csapatkapitányi karszalagot is megkapta, ami addig Fabian Delph karját ékesítette. Nagy elánnal vetette magát a játékba, volt több helyzete, de a titkon remélt hálózörgetés elmaradt, pedig még a 93. percben is volt lehetősége. A 3-0-s végeredményt egyébként Callum Wilson állította be. A nézők számottevő hányada azért kicsit megcsúfolta a különleges pillanatokat azzal, hogy nem várta meg a végét, fontosabbnak tartotta a tömegjelenetek elkerülését a Jubilee és a Metropolitan vonalon, mintsem a búcsúzó kapitány utolsó címeres mezben tett mozdulatait áhítattal követni.
A felvezető program csúcspontjaként olyan fogadtatásban részesült Rooney, mint egy a frontról csodával határos módon élve hazatért háborús hős, percekig állva tapsolta a Wembley közönsége, miközben a felesége, Coleen és négy fia, Kai (9 éves), Klay (5), Kit (2) és a még csak kilenc hónapos Cass társaságában állta meghatottan a vakuvillanásokat.
A legkisebb most láthatta őt először és egyben utoljára a válogatottban. Jesse Lingard és Trent Alexander-Arnold jóvoltából az ünnepelt nélkül hozta 2-0-val az első félidőt Anglia, a szünetben pedig a lazacos szendvicset dinnyével és eperrel fogyasztó londoni riporterek azt találgatták, vajon a folytatásban lő-e gólt Rooney. Nos, a Southgate-sereg fehér mezben szerepelt, ami azért is hozhatott volna szerencsét Wazzának, mert 53 válogatott gólja közül 42-t fehérben szerzett, és csak 10-et pirosban, illetve egyetlenegyet kékben.
„Vasárnap találkozunk” – több angol válogatott játékos, köztük a kapuban ezúttal is határozott Jordan Pickford, vagy a mostani összecsapást a kispadról figyelő Harry Kane így vett búcsút a mixed zone-ban faggatózó újságíróktól, Wayne Rooney-nak azonban nem lesz több vasárnap, mint ahogy a hét egyéb napjain sem lép be úgy a Wembley-be, ahogy eddig.
Ez a fejezet ma lezárult, mostantól újra az angol válogatott szurkolója vagyok, mint kissrácként.
„Nem vagyok irigy a fiatalabbakra, megérdemelték a lehetőséget, és élnek is vele – mosolygott a tudósítók körében kissé zavartan, bő másfél órával a lefújás után Rooney, amikor a többi játékos már rég elhagyta az épületet.
– Kár, hogy nem ünnepeltem góllal a százhuszadikat, de ennél fontosabb, hogy Anglia jó kezekben van, a válogatott nélkülem is sikeres lesz” – vetítette előre búcsúzóul.
Portugáliában rendezik az első alkalommal kiírt labdarúgó Nemzetek Ligája júniusi négyes döntőjét. Az európai szövetség ezt azután jelentette be, hogy az Európa-bajnok portugál válogatott szombaton 0-0-t játszott Milánóban az olaszokkal, ezzel csoportgyőztes lett az A osztályban, és bejutott a sorozat négyes döntőjébe. A végső döntést az UEFA végrehajtó bizottsága jelenti be december 3-i dublini ülésén, de ez már csak formalitás. A Portóban és Guimaraesben rendezendő minitorna elődöntőit június 5-én és 6-án, a bronzmérkőzést és a döntőt pedig június 9-én tartják.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.