A záródokumentum helyett a vendéglátó Pápua Új-Guinea ad ki „elnöki nyilatkozatot” a találkozó végeztével Csang Sao-kang, a kínai kereskedelmi minisztérium nemzetközi osztályának főigazgatójának tájékoztatása szerint.
A dél-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos nézeteltérések miatt nehéz lesz zárónyilatkozatot megfogalmazni
– közölte előzőleg vasárnap a Reuters brit hírügynökséggel Rimbink Pato pápua új-guineai külügyminiszter, a térségbeli befolyásért folyó amerikai és kínai kereskedelempolitikai versengésre utalva.
Peter O'Neill pápua új-guineai miniszterelnök záróbeszédében hangoztatta, hogy a szervezet megpróbál „szabad és nyitott” kereskedelmet biztosítani 2020-ig. O'Neill kijelentette: az APEC vezetői „gyümölcsöző és őszinte eszmecserét” folytattak a kétnapos Port Moresby-i csúcstalálkozón, de elismerte, hogy „növekvő feszültségek vannak a kereskedő országok között világszerte”. Hangsúlyozta, hogy „az egész világ aggódik” a Kína és az Egyesült Államok közötti feszültségek miatt.
Justin Trudeau kanadai kormányfő is azt mondta újságíróknak, hogy nézetkülönbségek volt több ország, közöttük Kína és az Egyesült Államok – között.
A kétnapos tanácskozáson a fő vita a nemzetközi kereskedelmet irányító Kereskedelmi Világszervezetről (WTO) folyt. Az AP amerikai hírügynökség birtokába jutott nyilatkozattervezetekből ítélve Washington azt szerette volna alérni, hogy a dokumentum szigorúbban fogalmazzon Kína általa méltánytalannak tartott kereskedelmi gyakorlata miatt, a pekingi küldötség viszont azt akarta, hogy az általa protekcionistának és egyoldalúnak tartott amerikai politikával szembeni álláspont kapjon benne hangsúlyt.
Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök szombati beszédében egymásnak tett csípős megjegyzéseket. Pence kijelentette, hogy tiszteli Hszit és Kínát, ugyanakkor élesen bírálta
a világ második legnagyobb gazdaságát a szellemi tulajdon lopása, az erőltetett technológiatranszfer és a méltánytalan kereskedelmi gyakorlatok miatt.
Hszi szerint a világnak döntenie kell az együttműködés és a konfrontáció között, miután egyre növekszik a protekcionizmus és gyakoribb az egyoldalú döntéshozatal. Mint mondta, a második világháború után felállított világszervezeteket, mint amilyen a WTO, nem szabad személyes érdekek kiszolgálására használni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.