A minisztérium hétfőn késő este közzétett új bevándorlási szabálygyűjteménye alapján ha a brit EU-tagság március 29-én esedékes megszűnéséig nem sikerül életbe léptetni a Brexit feltételrendszeréről szóló egyezményt, és Nagy-Britannia megállapodás nélkül távozik az EU-ból, a külföldi uniós polgárok a márciusi kilépési dátum után is beutazatnak az országba látogatás, munkavállalás vagy tanulás céljával.
Ha azonban három hónapnál tovább kívánnak maradni, ahhoz külön időleges tartózkodási engedélyért (European Temporary Leave to Remain) kell folyamodniuk, amely további 36 hónapra, vagyis három évre lesz érvényes.
Három évet meghaladó idejű nagy-britanniai letelepedési szándék esetén az EU-állampolgárokra is a 2021 után életbe lépő általános, új bevándorlási szabályozás lép életbe. Ennek alapelve szerint a tartózkodási folyamodványok elbírálásában a kérelmező szakképzettsége lesz a döntő szempont, az EU-ból és a máshonnan érkezők esetében egyaránt.
A három hónapot meghaladó, legfeljebb három évre szóló tartózkodási engedély kiadásához az uniós kérelmezőknek igazolniuk kell személyazonosságukat, és azt, hogy nem született ellenük a múltban bírósági ítélet súlyos bűncselekmény miatt.
A brit belügyminisztérium tájékoztatója kiemeli:
nem lesznek jogosultak a három évre szóló tartózkodási engedélyre azok, akik súlyos bűncselekményeket követtek el, folyamatosan bűnöző életmódot folytatnak, vagy bármi más okból veszélyt jelentenek Nagy-Britannia nemzetbiztonságára.
Megállapodás nélküli Brexit esetén a márciusi kilépési dátum után érkező EU-állampolgároknak az első három havi tartózkodási engedélyért nem kell fizetniük, de
a további három évre szóló engedély kiadása már díjköteles lesz.
Ennek összegét később határozzák meg – áll a brit belügyminisztérium tájékoztatójában.
A tárca nyomatékosan hangsúlyozza, hogy azokra az EU-állampolgárokra, akik a kilépés időpontjában már életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodnak, mindez nem vonatkozik, ők megállapodás nélküli Brexit esetén is a már korábban ismertetett rendszer alapján folyamodhatnak letelepedett jogi státusért, és ha ezt megkapják, jelenlegi jogosultságaik megőrzésével, határidő nélkül maradhatnak.
A belügyminisztérium közölte: a brit kormány szeretné is, ha ők Nagy-Britanniában maradnának.
A kilépés időpontjában már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok kétféle tartózkodási jogviszonyért, letelepedett, illetve előzetes letelepedett státusért folyamodhatnak, attól függően, hogy a kérelmező a brit EU-tagság megszűnése után tervezett átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig, illetve megállapodás nélküli Brexit esetén idén március 29-éig eltöltött-e öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában.
Azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik a határidő végéig még nem tartózkodnak ennyi ideje Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak.
A korábbi tervek alapján a letelepedett státus megszerzéséért is fizetni kellett volna, de Theresa May miniszterelnök a minap bejelentette, hogy a kormány eltörölte a díjfizetési kötelezettséget, és akik már kifizették a díjat, visszakapják pénzüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.