Kedvezőtlen helyzetbe került a világ luxusingatlan-piaca tavaly: az olyan nagyvárosokban, mint London, Los Angeles és New York, az eladóknak makro- és mikroökonómiai nehézségekkel kellett szembesülniük, eközben a vevőknek a magas árak, az emelkedő kamatlábak és a növekvő adók okoztak fejtörést – adta hírül a Bloomberg. A lap a UBS Group AG jelentése alapján kifejtette, hogy 2019-ben sem lesz számottevő javulás, a kínálati oldal az eddiginél is rosszabb helyzetbe kerülhet. Azaz ingatlanbuborék alakulhat ki, aminek a kipukkanása után defláció következik.
A hírügynökség a téma kapcsán megszólaltatta Jon Woloshint, a UBS Global Wealth Management ingatlanbefektetési irodájának a vezetőjét, aki olyan tapasztalatokról számolt be, hogy Amerikában már a piac lassulásának jelei mutatkoznak, miután a külföldi befektetők – különösen a gazdag kínaiak – a dollár erősödése miatt egyre inkább háttérbe húzódtak. Az országban ráadásul a növekvő kamatlábak miatt az ingatlan tulajdonlása sem népszerű.
Jon Woloshin szerint Londonban is hasonló a helyzet, igaz, ott a befektetők passzivitása a megfizethetetlenül magas árak és a Brexit körüli bizonytalanság következménye. Az ingatlanárak szintén csökkenő tendenciát mutatnak, a helyi statisztikai hivatal jelentése szerint tavaly szeptemberben az eladott lakások értéke 0,7 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Volt is miből csökkenniük, hiszen 2016 márciusában jelentősen emelkedtek az árak, 2015-höz képest 14,8 százalékkal.
A Bloomberg cikke kitér rá, hogy a piaci lassulás nemcsak a pénzügyi központokban, hanem az azokhoz közeli nyaralóhelyeken is megfigyelhető. A Long Island-i Hamptonsban például a lakásárak emelkedése már megtorpant, a készletek pedig jelentősen felhalmozódtak. A Douglas Elliman ingatlanügynökség jelentése szerint az átlagos eladási árak 2018 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest 13 százalékkal csökkentek.
A kínálati oldal legnagyobb problémája viszont 2019-ben nemcsak az árak eséséből, hanem a felhalmozódó ingatlanokból is fakadhat. „Egy tavalyi jelentésünk szerint 2018-ban New Yorkban körülbelül háromezer új társasház került a piacra” – nyilatkozta a Bloombergnek Jonathan Miller, a Miller Samuel Inc. elnöke. Emiatt Manhattanben a négyzetméterárak három év után először egymillió dollár alá csökkentek.
Összességében kijelenthető, hogy a 2018-as adatok nem voltak túlzottan szívderítők, 2019-re azonban további romlást várnak szakemberek. Vagyis a jelenleginél is több ingatlan kerül majd eladósorba még akkor is, ha sokkal kevesebb lesz a potenciális vásárló. Becslések szerint 2019 végére csaknem nyolcezer új ingatlan kerül piacra, és mindössze kétezret tudnak majd eladni. Fontos megjegyezni: ez a becslés csak az új lakásokra vonatkozik, a viszonteladás jelentősen növeli majd az arányokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.