Donald Tusk a Gazeta Wyborcza című lengyel lapnak adott interjút, amelyet a The Guardian című baloldali brit napilap is közölt online kiadásán pénteken, a két újság közötti partneri együttműködés jegyében.
Az uniós állam- és kormányfők alkotta testület elnöke az interjúban kifejti: a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazás – amelyen a kilépésre szavazók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe –
„félreszámolt politikai kalkuláció” volt, és a Brexit következményeiről szóló tényleges vita nem a referendum kampányában, hanem csak a szavazás után kezdődött.
Tusk szerint ha most tartanák a népszavazást, az eredmény valószínűleg más lenne. Hozzátette: Nagy-Britanniában ellentmondásos módon a Brexit hozott létre EU-párti mozgalmat.
Az Európai Tanács elnöke kijelentette: hónapról hónapra válik egyre világosabbá, hogy Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból teljesen másképp néz majd ki, mint az a Brexit, amelyet (a kilépés hívei) reklámoztak.
Donald Tusk felidézte, hogy 2016-ban nem először tartottak népszavazást a brit EU-tagságról, hiszen az elsőt 1975-ben rendezték, két évvel azután hogy Nagy-Britannia csatlakozott az akkori Európai Gazdasági Közösséghez, és azon a referendumon a britek többsége a bennmaradásra voksolt.
Ha azonban a 2016-os népszavazás meg tudta változtatni az 1975-ös referendum eredményét, miért ne lehetne ismét megváltoztatni? Semmi sem visszafordíthatatlan mindaddig, amíg az emberek nem hiszik azt, hogy az
– fogalmazott a pénteki interjúban a volt lengyel miniszterelnök.
Tusk kijelentette:
ma már 20-30 százalékosra taksálja annak az esélyét, hogy Nagy-Britannia nem fog kilépni az Európai Unióból, és „ez nem kevés”.
A brit EU-tagság az eredeti menetrend alapján március 29-én szűnt volna meg, de az Európai Unióval novemberben kötött Brexit-megállapodást a londoni alsóház eddig háromszor elvetette, és Theresa May brit miniszterelnök emiatt kétszer is kezdeményezte a kilépés elhalasztását az EU-nál.
Az április 10-én tartott soron kívüli EU-csúcs döntése alapján a jelenlegi haladék október 31-ig terjedhet.
Donald Tusk a pénteken ismertetett interjúban kijelentette:
szinte naponta hall olyan véleményeket, hogy ha Nagy-Britannia nem képes egyezségre jutni, akkor „le kell választani” az EU-ról.
Az Európai Tanács elnöke szerint azonban az ő feladata most elsősorban annak biztosítása, hogy az Európai Unió tanúsítson türelmet, annak ellenére is, hogy a kontinensen sokfelé tapasztalni e negatív érzelmeket.
Azt mondogatom a kollégáknak, hogy várjunk még egy ideig. Most sikerült valamelyes időt nyernünk, a határidő októberben jár le, de ha szükséges, rá fogom venni őket arra, hogy (akkor se) csukjuk be a naptárat. Churchill szokta mondogatni, hogy ha egy problémát sikerül elodázni, akkor részben sikerült is megoldani
– fogalmazott Donald Tusk a The Guardian által pénteken ismertetett interjúban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.