Pozitívan fogadták a piacok, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatóját, Christine Lagarde-ot jelölték az Európai Központi Bank (EKB) új elnökének. A francia jelölttől azt várják a befektetők, hogy folytatja Mario Draghi galamblelkű politikáját, így a piacok máris elkezdték beárazni a várható monetáris lazítást. Az euró gyengült a dollárral és a fejlődő piaci devizákkal, köztük a forinttal szemben is, az államkötvényhozamok pedig estek: a tízéves német hozam mínusz 40 bázisponttal új történelmi mélypontra ért.
Lagarde személye egyrészt nagy meglepetést okozott: neve az elmúlt hónapokban semmilyen szinten nem merült fel az EKB lehetséges elnökeként. Másrészt viszont az elmúlt években többször is szóba hozták a francia politikust az elnöki poszttal kapcsolatban, bár ő mindig elhessegette a gondolatot. Lagarde több szempontból is új korszakot nyithatna, ha ő lenne az alig huszonegy éves EKB negyedik elnöke. Egyrészt ő lehet az első nő a jegybank élén (az várható volt, hogy a négy uniós csúcsposztból kettőre nőt neveznek majd ki). Másrészt az első euróövezeti jegybankelnök lehet, akinek nemhogy nincs jegybanki tapasztalata, de még csak nem is közgazdász. Lagarde Jerome Powell Fed-elnökhöz hasonlóan jogász, karrierjét a Baker & McKenzie ügyvédjeként kezdte. Később politikusnak állt: 2005 és 2011 között volt kereskedelmi, mezőgazdasági és gazdasági miniszter is a francia kabinetben. Az IMF ügyvezetői feladatait 2011-től látja el, erről a posztjáról EKB-elnöki jelölésének napján ideiglenesen lemondott, feladatait megbízott igazgatóként David Lipton vette át.
Vélhetően Lagarde gazdasági elképzelései és a jegybanki tapasztalatok hiánya is hozzájárulhatott ahhoz, hogy kompromisszumos megoldásként őt jelölték a posztra. Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője szerint szinte biztos, hogy Lagarde Mario Draghi útját követi majd, ami reménykeltő az euróövezeti lassulás és a külső környezet romlása közepette. „Már IMF-elnökként is többször szembement a németekkel, ha a monetáris politikai irányváltásokról volt szó”, így a piac készülhet arra, hogy az EKB hosszabb távon rendezkedik be az ultralaza kondíciókra.
A jelölésében azonban az is szerepet játszhatott, hogy nem technokrata közgazdász, hanem inkább politikus. Érti a politikai játszmák világát, de átlátja a világgazdaság működését, szereti az extrém megoldásokat, van tapasztalata az egyenlőtlenség felszámolásában, valamint egy volt IMF-vezért elég nehéz befolyásolni – sorolta Virovácz Péter. Az ING vezető elemzője lapunknak hangsúlyozta: gyakorlati szempontból épp ezért lehet jobb, mint egy gazdasági szakember, különösen, hogy az EKB stábja tapasztalt, jó szakemberekből áll, így a közgazdasági háttér eleve adott. Szintén lényeges, hogy a legjobb monetáris politikai szakemberből nem lesz a legjobb jegybankár: az EKB-elnöknek a piaccal való kommunikáció és a menedzsmentfeladatok is a munkájához tartoznak – ezekben pedig Lagarde könnyen jobb lehet, mint Mario Draghi.
Lagarde kapcsán nagy kérdés, hogy mennyire lesz önálló és újító EKB-elnök. Első látásra ugyanis jelölése a Berlin–Párizs-tengely erősen kompromisszumos megoldásának tűnik, ami arra utalhat, hogy nem akarnak cselekvő, önjáró elnököt. Ugyanakkor Lagarde személye és eddigi pályafutása biztosíték arra, hogy aktív, újító elnök lehet, aki a Draghi által kikövezett úton halad, de új szemléletmódot, új megoldásokat is hozhat magával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.