Több mint 40 tonna műanyag hulladékot gyűjtöttek össze 25 nap alatt a Csendes-óceánból Hawaii és Kalifornia között – adta hírül a CNN. Az Ocean Voyages Institute környezetvédő csoport az úgynevezett nagy csendes-óceáni szemétsziget hulladékának egy részét gyűjtötte be. A szervezet szerint
ez volt az eddigi legnagyobb és legsikeresebb óceántakarítás a régióban.
Az Ocean Voyages Institute műholdas és dróntechnológia segítségével dolgozott, elsősorban palackokat, bútorokat és játékokat gyűjtöttek be. A munka során halászhálókat is találtak, az úgynevezett szellemhálók egyike 8 tonnás volt.
A becslések alapján az óceánokba évente 1,15-2,41 millió tonna műanyag áramlik.
May Crowley, az Ocean Voyages Institute alapítója kiemelte, hogy az óriási szellemhálók eltávolítása az óceánból nagyon fontos, ugyanakkor a kisebb hálók is komoly károkat tudnak okozni az élővilágnak.
A begyűjtött műanyagból 1,5 tonnát a Hawaii Egyetem művészeti hallgatói és hawaii művészek kapnak meg, a többit pedig feldolgozzák, és energia előállítására használják fel.
Crowley szerint a probléma nagyságához képest csak egy kis lépést tettek, de ezzel is rengeteg halat, delfint és bálnát tudtak megóvni. A szervezet egyébként egy hosszabb, három hónapos takarítóakciót is tervez.
Hétfőn startolt el a Plastic Free July (Műanyagmentes Július) elnevezésű kezdeményezés, melyet Ausztráliában indítottak útjára még 2011-ben, mára pedig az egész világon elterjedt. Tavaly több mint 120 millió ember vett benne részt, közel 170 országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.