A hongkongi főkormányzó, Carrie Lam szerdán visszavonja a vitatott kiadatási törvénytervezetet – erősítette meg egy kormányilletékes az erről szóló sajtóértesüléseket.
A törvénytervezetet, amely értelmében a bűnügyi eljárás során a gyanúsítottakat kiadhatták volna Kínának, Lam júniusban felfüggesztette, de ezzel sem tudta leállítani a Kínához 1997-ben visszakerült volt brit gyarmaton június 9-én kezdődött, és már 13 hete tartó tüntetéseket.
A tiltakozók a törvényjavaslat teljes visszavonását, és a főkormányzó lemondását követelték, aki – szerintük – Peking befolyása alatt áll. A várható bejelentéssel kapcsolatos sajtóhírek hatására a hongkongi irányadó tőzsdeindex, a Hang Seng szerdán több mint 3 százalékkal emelkedett.
A Reuters brit hírügynökség értesülései szerint Lam a múlt héten üzletemberek előtt kijelentette, hogy „megbocsáthatatlan rombolást” követett el a törvénytervezet benyújtásával. Egy kiszivárogtatott hangfelvétel szerint – ha lesz választása -várhatóan bocsánatot kér és lemond.
A zárt ajtók mögött tartott ülésen a főkormányzó kijelentette, hogy „nagyon korlátozottak” az eszközei a válság megoldására, mert az elégedetlenség nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdéssé vált Kína számára az Egyesült Államokhoz fűződő egyre feszültebb viszonya közepette.
Egyelőre nem tudni, hogy a törvénytervezet várható visszavonása segít-e majd lecsillapítani a tiltakozó mozgalmat. Az azonnali reakció egyelőre visszafogott, a valódi tét az, vajon hányan mennek ismét az utcára – jegyezte meg a Reuters.
Update:
Carrie Lam hongkongi kormányzó visszavonta a kiadatási törvénytervezetet a heves társadalmi ellenállást kiváltó a különleges státusú kínai területen.
Mindeközben a hongkongi tüntetések egyik vezetője kér segítséget a kínai útra készülő német kancellártól.
Az egykori NDK-ból származó német kormányfőnek személyes tapasztalatai vannak „a diktatórikus kormányzás szörnyűségeiről”, és a hongkongi tüntetők is „diktatórikus hatalommal állnak szemben, amely nem engedi érvényesülni az alapvető szabadságjogokat, és egyre erőszakosabban lép fel” – idézett a Bild című lap a szerdai számában Joshua Wong, az egyik legismertebb hongkongi demokráciapárti aktivista Angela Merkelnek írt leveléből.
Joshua Wong hangsúlyozta: a tüntetőkkel szembeni egyre keményebb hatósági fellépés olyan vérengzésbe torkollhat Hongkongban, amilyen a kínai fővárosban, Pekingben történt a Tienanmen téren 1989-ben.
Az aktivista a többi között hozzátette:
azt kívánjuk, hogy azzal a bátorsággal és határozottsággal lépjen fel a jogtipró autoriter rezsimekkel szemben, amelyből Németország és Európa erőt merített a hidegháború vége előtt.
Joshua Wong megismételte a hongkongi tüntetők legfőbb követeléseit, a kiadatási törvény tervezetének visszavonását és az általános választójog bevezetését.
A 22 éves aktivista 2014-ben vált ismertté, az úgynevezett esernyős forradalom egyik vezetőjeként. Akkor a mozgalmuk jelképeként sárga esernyőt tartó demokráciapárti tüntetők 79 napra megbénították a kikötőváros központi részeit. Ezzel tiltakoztak az ellen, hogy szerintük Peking fokozatosan egyre szigorúbb ellenőrzés alá veszi az „egy ország, két rendszer” elve alapján egyfajta autonómiát élvező, különleges közigazgatási státussal bíró várost, ahol minél inkább igyekszik növelni a befolyását.
Angela Merkel Pekingben kezdi meg hivatalos látogatását. Felkeresi a Kína középső részén fekvő Vuhant is, ahol előadást tart a Huacsung természettudományi és műszaki egyetemen, és részt vesz egy hallgatóknak szervezett beszélgetésen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.