Carrie Lam főkormányzó szerdán jelentette be, hogy visszavonja a heves ellenállást keltő kiadatási törvénytervezetét, amely a három hónapja tartó, erőszakos tiltakozáshoz vezetett. Tette azonban nem vezetett ahhoz a megkönnyebbüléshez és boldogsághoz, amiben reménykedett, frusztráció és indulat fogadta a kompromisszum kései voltát – fogalmaz elemzésében a CNN munkatársa.
Kevesen számítottak arra, hogy a nyugtalanság hamar elül. A kormány reménykedhetett abban, hogy kijátszhatja a tüntetőket azzal, hogy úgy állítja be őket, mintha nem akarnának megegyezni, és Lem néhány szövetségese is úgy tartja, hogy a tervezet visszavonása túl kevés, túl későn.
Lam hatékony megoldást keresve éppen a cél előtt állt meg csakúgy, mint júniusban, amikor csak felfüggesztette tervezetét ahelyett, hogy visszavonta volna.
Ha bejelentette volna a rendőrség brutalitásával kapcsolatos bejelentések független vizsgálatát – így teljesítve a tüntetések öt követeléséből a két legfontosabbat –, akkor esetleg kifoghatta volna a mozgalom vitorlájából a szelet. Ehelyett azonban ragaszkodik hozzá, hogy az eseteket a Független Rendőrségi Panaszok Tanácsa (IPCC) kezelje, amelyet elnevezése dacára azért kritizálnak, mert kormányhű emberekkel van tele, így nem élvezi a tiltakozók bizalmát.
Szerdán tartott beszédében – a Pekinget támogató – Michael Tien törvényhozó sürgette a kormányt, hogy indítson vizsgálatot, amely feltétlenül szükséges a konfliktusok megoldásához és Hongkong gyógyulásához. „Meggyőződésem, hogy a független procedúra elkerülhetetlen. A javaslatot talán túl későn vontuk vissza, mert a megmozdulás már túlnőtt azon – mondta Tien.
Starry Lee, a legnagyobb, Pekinget támogató párt vezetője úgy nyilatkozott:
Úgy gondoljuk, hogy elkéstünk, de valakinek meg kellett tennie az első lépést. Hogy ez megállítja-e a megmozdulásokat, az a népen múlik.
Néhány hete a hongkongi kormány – miközben a tiltakozások egyre erőszakosabbak lettek, és a város általános rendje felborult – még ragaszkodott ahhoz az állásponthoz, hogy a tervezet felfüggesztése épp olyan jó, mint a visszavonása, és a tüntetőknek haza kellett volna menniük.
Most – a tüntetések 13. hetében – úgy tűnik, hogy a kormányzó hiába vonta vissza a tervezetet, hogy „eloszlassa a nyilvánosság aggodalmait”. Míg a visszavonás elsődleges követelés volt, a nyáron további pontokat is megfogalmaztak.
A hongkongi tiltakozók követeléseinek 5 pontja:
Ha Carrie Lam két hónappal ezelőtt visszavonta volna a tervezetet, az gyors megoldás lett volna. Most egy követelés teljesült, négy még hátra van. ”Nem érjük be kevesebbel„ – mondta egy tüntető Lam bejelentését követően.
Kormánypárti törvényhozók és Lam kabinetjének néhány tagja is hosszú ideje támogatták a visszavonást. Néhány jelentés azt sugallta, hogy ha Lam időben megváltoztatta volna véleményét, miután a különféle ifjúsági és üzleti csoportokkal folytatott találkozók során kiderült, hogy a közvélemény támogatja a visszalépést, akkor ezt akár érintetlenül megúszhatta volna.
Online kering a tüntetők közt a vicc, hogy Lam azért van mindig késésben, mert selejtes internetböngészőt használ, aminél egy örökkévalóságig tart, míg egy oldal betöltődik. Mások ennél vészjóslóbbnak látják a döntést, mondván ezzel időt próbált nyerni, akár heteket is október 1-ig, ami a Kínai Népköztársaság megalapításának évfordulója. Peking pedig nem akarja, hogy a hongkongi események beárnyékolják az ünnepet. Senki nem értékeli győzelemként a döntést.
Fernando Cheung demokrata politikus szerint
döntése dacára Lam nem tesz eleget kötelességének, nem válaszol a nép követeléseire, vagy ha mégis, nem időben. Nem gondolom, hogy bárki is további erőszakra vágyna, de tekintettel a helyzetre, az emberek Hongkong jövőjéért kockáztatják az életüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.