A NATO üdvözli, hogy elkezdődött a csapatszétválasztás a Donyec-medencei frontvonalnál lévő Zolote településnél, egyúttal emlékezteti Oroszországot felelősségére a minszki megállapodások teljesülésében – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdán a dél-ukrajnai Odesszában Dmitro Kuleba ukrán miniszterelnök-helyettessel tartott sajtótájékoztatóján.
A főtitkár az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint hangsúlyozta, hogy sok még a teendő a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezése érdekében, mert a tűzszünetet továbbra is sorozatosan megsértik, és az EBESZ megfigyelőit változatlanul akadályozzák munkájukban, azaz nem juthatnak be a Donyec-medence minden területére, és megfigyelő drónjaikat is időnként lelövik.
Üdvözlöm viszont Zelenszkij elnök újabb erőfeszítéseit és még nagyobb lendületét a békés rendezés elérésére
– fogalmazott, majd hozzátette, hogy a NATO „támogatja ezeket az erőfeszítéseket”.
„A NATO hangsúlyozza, hogy Oroszország egyértelmű felelősséggel tartozik a minszki megállapodások végrehajtásáért. Beleértve azt, hogy ki kell vonnia minden katonáját Kelet-Ukrajna területéről, és fel kell hagynia az ország destabilizálásával” – szögezte le Stoltenberg.
Kedden kezdődött meg a csapatszétválasztás a Luhanszk megyei Zoloténál. Még október 1-jén állapodtak meg a háromoldalú, Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló összekötő csoportban, hogy Sztanicja Luhanszka után, ahol júliusban történt meg a csapatszétválasztás, újabb két ponton. Zolote és Petrivszke településeknél vonják egy-egy kilométerrel hátrébb egymástól csapataikat a szemben álló felek. Később ennek a csapatszétválasztásnak a megkezdését Moszkva feltételül szabta a normandiai négyek, azaz Ukrajna, Oroszország, Franciaország és Németország újabb csúcstalálkozójának.
Kuleba a sajtótájékoztatón újságírói érdeklődésre közölte: Ukrajna nem fog újabb kérelmet benyújtani az észak-atlanti szervezethez, hogy a NATO aktiválja számára a tagsági cselekvési tervet (MAP). Leszögezte, hogy Kijev továbbra is érvényesnek tekinti azt a kérelmet, amelyet a NATO már elfogadott 2008-ban bukaresti csúcsértekezletén.
„Ha visszatérünk az elsődleges forrásokhoz, nevezetesen a bukaresti csúcstalálkozó határozatához, akkor azt olvashatjuk, hogy a csúcstalálkozó résztvevői támogatták Ukrajna és Grúzia kérelmét, és utasították külügyminisztereiket, hogy további döntéseket hozzanak a MAP-ról” – emlékeztetett a miniszter-helyettes.
Szerinte ez alapján nem kell Kijevnek újabb kérelmet benyújtania, hanem arra kell összpontosítania, hogy végrehajtsa a szükséges reformokat haderejében, mélyítse együttműködését a katonai szövetséggel és NATO-kompatibilissá tegye az ukrán fegyveres erőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.