A mozgalom a közleményben a British Telecommunications, az ingatlan.com, a K&H Bank és a MetLife együttműködésével végzett országos online kutatásának adatait ismertetve azt írta:
a szülők 46 százaléka ugyanannál a munkáltatónál folytatta munkáját, ahonnan szülési szabadságra ment.
Közülük 68 százalék ugyanabban, 17 százalék más, 10 százalék viszont alacsonyabb pozícióban folytatta munkáját.
A válaszadók 43 százaléka biztosra veszi, 23 százaléka viszont nem biztos abban, hogy visszaveszik. A munkavállalók legnagyobb része úgy gondolja, hogy a gyermek kétéves kora utáni visszatérés lehet sikeres. Szerintük a sikeres visszatérés záloga továbbá a fokozatos visszatérés, a rugalmas munkavégzési formák lehetősége és a bölcsődei kapacitások növelése – ismertették. Hozzátették: a kutatás megerősíti, hogy érdemes kereteket szabni a két-három év távollét alatti kapcsolattartásnak, témává emelni, közösen megtervezni a munkába való visszatérést.
A kutatásból kiderült az is, hogy
az apák 38 százaléka vállalná, hogy huzamosabb ideig ő maradjon otthon a gyermekkel.
A cégek 69-75 százaléka tartja nyilván a gyedről, gyesről visszatérő szülőket, 47 százalékuk szerint a visszatérők elkötelezettek, jól gazdálkodnak idejükkel, 44 százalékuk szerint pedig hatékonyan dolgoznak.
A vállalatok 60 százaléka szerint a munkaerőhiány enyhíthető, ha több, gyerekgondozásból visszatérő embert tudnak foglalkoztatni.
A sikeres visszatérést ők is a fokozatos visszatérés és a részmunkaidő lehetőségében látják, de a többműszakos munkarend alóli felmentés is elől szerepel a felajánlott opciók között
– olvasható a közleményben.
A kérdőívet 791-en töltötték ki, 28 százalékuk a banki, biztosítási, 11 százalékuk az egészségügyi szektorban dolgozik. A válaszadók 84 százaléka szülő, akiknek háromnegyede jelenleg is dolgozik, az otthonlévők négyötöde pedig szülési szabadságon van.
A közleményben tájékoztattak arról is, hogy a kérdéskört a Nézőpont Intézeten belül működő Társadalomkutató Kft. is körüljárta egy lekérdezéses felmérés keretében. Annak eredményei azt mutatják, hogy
a felnőttek 45 százaléka szerint 3, 19 százalékuk szerint 2 éves korig kell otthon maradni a gyermekkel.
A válaszadók 27 százaléka viszont az „ameddig csak lehet” opciót választotta – írták. Hozzáfűzték, hogy a budapestieknek csak 30 százaléka maradna otthon 3 éven át, míg falun erről gyökeresen másképp gondolkodnak: 54 százalékuk a hosszabb otthonlét mellett döntene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.