A népességcsökkenés hosszabb távú megállításához feltétlenül szükség lenne a gyermekek számának emelkedésére. A Központi Statisztikai Hivatal frissen megjelent tanulmányának legoptimistább becslése szerint a szülőképes korú nőknek a következő 13 évben átlagosan 2,1 gyermeket kellene vállalniuk. Ez évi 89,8 ezerről 102,5 ezerre emelné a születésszámot. Idén januárban a teljes termékenységi arányszám 1,60 volt Magyarországon, amivel egyébként megelőztük az uniós átlagot. Decemberben 1,53 volt a mutató.
A Központi Statisztikai Hivatal tanulmányában szereplő egyéb becslések szerint
2025-ig a termékenységnek mintegy 10 százalékkal, 1,63-ra, 2033-ig pedig 24 százalékkal, 1,84-ra kellene emelkednie ahhoz, hogy a jelenlegi, nem túl magas születésszám fennmaradjon, és hogy ellensúlyozni lehessen a szülőképes korú nők létszámcsökkenését.
Vagyis a szülőképes korú nőknek átlagosan 1,6 gyerek helyett legalább 1,8 gyereket kellene vállalniuk. Azt is kiemelik, hogy ha nem sikerül elmozdulni a mostani termékenységi szintről, és a reprodukciós deficit tartóssá válna, akkor a szülői és a gyermeknemzedékek egyensúlytalansága egy olyan negatív spirált indítana el, amelyben egyre csökkenő számú szülőképes korú nő egyre kevesebb gyermeket hozna világra, és ez a népesség lélekszámának gyorsuló ütemű csökkenésével járna együtt.
A tanulmány kitér arra is, hogy az elkövetkező időben folytatódik a szülőképes korú nők számának visszaesése: 2033-ig a 15–49 éves nők száma 404 ezerrel, 18,3 százalékkal csökken. Ezen belül a legnagyobb mértékben a 40–49 évesek aránya esik vissza, mintegy 23 százalékkal.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.