A texasi Houstonban kedden elbúcsúztatták a rendőri erőszak áldozataként meghalt George Floydot. Joe Biden, a demokraták várható elnökjelöltje nem volt jelen a szertartáson, de videóüzenetet küldött.
Több százan gyűltek össze a The Fountain of Praise templomban, ahol a szertartáson csak meghívott vendégek vehettek részt. Egy nappal korábban azonban több ezren róhatták le kegyeletüket, mivel a Minneapolisban meghalt, de Houstonban felnőtt Floyd koporsóját már hétfőn délután felravatalozták. Akkor Texas állam republikánus kormányzója, Greg Abbott az első között hajtott fejet a ravatalnál.
A keddi templomi búcsúztatáson politikusok, hírességek – köztük Jamie Foxx színész – és polgárjogi aktivisták vettek részt, a családtagok, és barátok mellett. Énekek csendültek fel és beszédek hangzottak el.
https://twitter.com/ABC/status/1270452075583770624?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1270452075583770624&ref_url=https%3A%2F%2Findex.hu%2Fkulfold%2F2020%2F06%2F09%2Fgeorge_floyd_temetes_usa_trump_houston_szertartas_feketek_rendorok%2F
Videóüzenetében Joe Biden együttérzéséről biztosította a családtagokat, az amerikaiakat pedig általában a megkülönböztetés elleni küzdelemre buzdította. „Azzal kell megbirkóznunk, hogy e nemzet ígéretét túl sokaktól és túl sokáig megtagadták” – fogalmazott a politikus. Azt hangoztatta, hogy „az amerikai életet még mindig rendszerszerű durva bánásmód gyötri”. Leszögezte, hogy „nem fordíthatjuk el a fejünket a lelkünket megsebző fajgyűlölet láttán”.
A fő búcsúbeszédet Al Sharpton tiszteletes, polgárjogi aktivista mondta el.
A fajgyűlöletet „intézményes, rendszerszerű problémaként” írta le.
Donald Trump amerikai elnököt bírálva „magas helyen lakozó gonoszságról” beszélt. „Ott ül és megpróbálja kitalálni, hogyan lehetne véget vetni a tiltakozásoknak, ahelyett, hogy azon gondolkodna, hogyan lehet véget vetni a brutalitásnak. Összehívja a kabinetjét és megpróbálja kitalálni, hogy ez hogyan érinti majd a választásokat, ahelyett, hogy azon gondolkodna, hogyan érinti ez a mindennapi életünket” – fogalmazott a pulpitusról Sharpton.
A tiszteletes utalt arra, hogy az elnök „aktív katonák bevetéséről beszélt, miközben nem volt egyetlen szava sem a gyilkos rendőr 8 perc 46 másodpercéről”. Derek Chauvin minneapolisi rendőr ugyanis május 25-én ennyi ideig térdelt az igazoltatás és a megbilincselés után George Floyd nyakán, aminek következtében Floyd már az ötödik percben életét vesztette.
Sharpton hangsúlyozta, hogy „ameddig a fekete élet ára nem lesz azonos a fehér életével, ezek a helyzetek folytonosan megismétlődnek majd”.
https://twitter.com/TheRevAl/status/1270579498019368960
Donald Trump, aki „szomorúnak és tragikusnak” nevezte a rendőri erőszakot, egyébként május 29-én hozta nyilvánosságra, hogy korábban beszélt George Floyd családtagjaival.
Átérzem a fájdalmat, George családjának joga van ahhoz, hogy igazságot szolgáltassanak neki
– mondta az elnök, hozzátéve, hogy Minnesota lakóinak „joguk van a biztonsághoz”. Később a Twitteren Trump több alkalommal is arról írt, hogy a tüntetéseken megjelenő, szerinte „szervezett csoportoknak” nem szabadna árnyat vetniük Floyd emlékére. George Floydot a szertartás után a Houston egyik elővárosában lévő temetőben, édesanyja mellett helyezték örök nyugalomra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.