BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az unió nem fogadja el London legújabb javaslatát

London azt akarja, hogy Egyesült Királyság belső piacának szabályozási jogköreit az EU-tól teljesen az Egyesült Királyság nemzeteinek kormányaihoz helyezze át.

Súlyosan sértené a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodásban foglaltakat, illetve aláásná a kölcsönös bizalmat az előző nap ismertetett, új belső piaci brit törvénytervezet elfogadása – hangsúlyozta az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja csütörtökön.

Maros Sefcovic közleményében kiemelte: az Európai Unió nem fogadja el London azon érvét, miszerint a törvénytervezet célja az Ír-sziget fegyveres konfliktusainak évtizedeit 1998-ban lezáró úgynevezett nagypénteki megállapodás védelme lenne, elfogadása ugyanis épp az ellenkező eredménnyel járna.

Boris Johnson beküldte az elefántot a porcelánboltba

Kudarcba fullaszthatja az EU-val a jövőbeni együttműködésről folyó tárgyalásokat az a törvénytervezet, amelyet ma nyújtottak be a brit parlamentben.

Kiemelte: a javaslat több pontban ellentmond a Brexit-megállapodás azon fejezeteinek, amelyek célja a megakadályozása az Ír Köztársaság és Észak-Írország között hosszú évek óta nem létező fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésének. A hosszú, részletes és nehéz tárgyalások eredményeként létrejött megállapodás alapvető célja a béke és a stabilitás védelme az Ír-szigeten – húzta alá.

Sefcovic felszólította a brit kormányt, hogy mihamarabb, de legkésőbb a hónap végéig vegye ki a törvénytervezetből azon pontokat, amelyek felülírnák a megállapodás egyes elemeit.

Fotó: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

A szlovák biztos arra emlékeztetett, hogy a kilépési megállapodás számos mechanizmust és jogorvoslati lehetőséget tartalmaz a szövegben szereplő jogi kötelezettségek megsértésének esetére, amelyeket az Európai Unió szükség esetén határozottan alkalmazni fog.

Szavai szerint az Európai Unió elvárja, hogy London a megállapodás szellemét és minden betűjét maradéktalanul tiszteletben tartsa. Leszögezte, hogy a törvényjavaslat benyújtásával London súlyosan megsértette az EU és az Egyesült Királyság közötti bizalmat, s most a brit kormányon múlik, hogy helyreállítsa azt.

A londoni alsóházban szerda délután beterjesztett tervezet célja a hivatalos meghatározás szerint az, hogy Egyesült Királyság belső piacának szabályozási jogköreit az Európai Uniótól teljes mértékben az Egyesült Királyság nemzeteinek kormányaihoz helyezze át.

A britek szerint hasznos tárgyalások voltak

Hasznos tárgyalásokat tartott a héten a brit kormány és az Európai Unió a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeiről, de változatlanul számos olyan terület van, ahol nehéz az előrelépés, és több ilyen kérdésben továbbra is jelentősek a nézetkülönbségek – közölte csütörtökön David Frost, a brit tárgyalóküldöttség vezetője.

David Frost (balra) és az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója Michel Barnier
Fotó: YVES HERMAN / POOL / AFP

Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek végéig a brit kormány mindenekelőtt átfogó szabadkereskedelmi megállapodást kíván elérni az EU-val. A csütörtök este befejeződött nyolcadik tárgyalási forduló után Frost a Downing Street által kiadott – ezúttal szinte semmiféle konkrétumot nem tartalmazó – nyilatkozatában közölte: a megbeszéléseken minden kérdés napirendre került, köztük a legnehezebbek is.

A brit küldöttségvezető hangsúlyozta: London a tárgyalási folyamat elejétől következetesen tartja magát azokhoz az egyértelmű alapelvekhez, amelyek alapján lehetséges a megállapodás, és ezek az alapelvek nem változtak. Frost szerint a tárgyalások a jövő héten Brüsszelben folytatódnak.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.