A kanadai Asbestos (azbeszt) lakói szavaztak, hogy megszabadulhassanak városuk „mérgező” nevétől.
A nagyjából 7 ezer lakosú város 170 kilométerre keletre fekszik Montrealtól, és azért kapta az azbeszt nevet, mert az ásványt a 19. század vége óta bányászták a térségben. A Québec tartománybeli település csaknem egy évszázadon át a világ egyik vezető azbesztellátója volt, ám a legtöbb iparilag fejlett országban rákkeltő hatása miatt mostanra betiltották az azbeszt felhasználását.
Hugues Grimard polgármester szerint Asbestos nevének negatív csengése miatt a város elesik a szükséges befektetésektől,
amelyekre nagy szüksége lenne bányájának 2011-es bezárása óta. A lakosok 51,5 százalékban szavaztak arra, hogy négy lehetőség közül a város a Val-des-Sources (Források völgye) nevet vegye fel – jelentették be a négy napon át folyó referendum eredményét hétfő éjjel.
„Az új név jól jellemzi a város elhelyezkedését, de még fontosabb, hogy inspirációt jelent a jövőre nézve” – mondta Grimard, aki januárban kezdett kampányolni a névváltoztatásért. A név utal arra, hogy a város mellett három tó folyik össze, egyben „történelmünk és gyökereink összeolvadását” is képviseli a település leírása szerint.
A népszavazás, amelyen minden 14 éven felüli lakos részt vehetett, vasárnap ért véget, a város önkormányzata hétfő éjjel hagyta jóvá az új nevet, noha a változtatáshoz még számos hivatalos akadályt kell legyőzniük. A polgármester reményei szerint decemberre hivatalosan is megtörténik az átnevezés.
Festői városka Asbestos:
https://www.youtube.com/watch?v=CB3LJdMYzrQ
Kanadában egyébként szép számmal akadnak szokatlan nevű városok.
Ilyen például a Saskatchewan tartománybeli Moose Jaw (jávorszarvas-állkapocs), Albertában Medicine Hat (sámánkalap), az új-fundlandi Dildo (műhímtag) vagy az ontariói Labrador és Swastika (horogkereszt).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.