A portugál elnökség prioritásait mutatta be az Európai Parlament Jogi Bizottságának (JURI) ülésén Francisca Van Dunem portugál igazságügyminiszter ma délután. Schaller-Baross Ernő fideszes EP-képviselő felszólalásában üdvözölte, hogy az elnökség a digitális átalakulás felgyorsítása mellett a polgárok és a vállalkozások érdekeit is figyelembe kívánja venni. A néppárti politikus hozzátette a közleménye szerint:
A portugál soros elnökségnek az új digitális megoldások és stratégiák ösztönzése mellett külön hangsúlyt kell fektetnie arra, hogy megfelelően érvényre juttassa a digitális szólásszabadság elvét. A digitális szabadságért Európában is meg kell küzdenünk!
A fideszes képviselő az ülésen azzal a kérdéssel fordult a portugál elnökséghez, hogy miként kívánja együttesen biztosítani a jogellenes online tartalom elleni hatékony fellépést és a digitális szabadság érvényesülését.
A portugál igazságügyminiszter válaszában elmondta, hogy a digitális igazságosság témaköre mellett az elnökség kiemelten kezeli az internetes platformok felelősségre vonásának kérdését. Kifejtette, hogy idén júniusban Digitális Közgyűlést rendeznek Lisszabonban, melynek fő célja a Digitális Demokrácia Irányairól szóló nyilatkozat elfogadása lesz. A miniszter hangsúlyozta, hogy az esemény középpontjában a hatékony szabályozással kapcsolatos jó tagállami gyakorlatok megtárgyalása lesz.
Az illegális internetes tartalom elleni küzdelem és a digitális tech cégek átlátható működésének kikényszerítése csak az uniós tagországok együttműködésével lehetséges.
Schaller-Baross Ernő az eszmecsere során kiemelte: „Idén tavasszal a magyar Igazságügyi Minisztérium törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, mely a nagy technológiai vállalatok törvényes, átlátható és ellenőrizhető működését célozza biztosítani. Mindemellett a Kormány továbbra is együtt kíván működni az Európai Bizottság által 2020. december 15-én ismertetett digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály előkészítésében”.
A fideszes politikus ismertette a közlemény szerint, hogy Magyarország Igazságügyi Minisztériuma 2020 tavaszán
Digitális Szabadság Bizottságot hozott létre.
A Minisztérium párbeszédet kezdeményezett az állami és a piaci szereplőkkel, annak érdekében, hogy ne sérülhessen a magyar állampolgárok véleménynyilvánításhoz való joga a nemzetközi tech óriások által uralt közösségi média felületeken. A visszajelzések alapján az online platformok túlnyomó többsége nehezen átlátható szabályok megsértése esetén önkényesen dönt a tartalmak közzétételének korlátozásáról, vagyis maguk határozzák meg az online szólásszabadság határait.
„Mielőbbi cselekvésre van tehát szükség nemzeti és uniós szinten annak érdekében, hogy átlátható működésre szorítsuk a digitális platformokat. A biztonságnak és a szólásszabadságnak együttesen kell érvényesülnie az online térben is” – hívta fel a figyelmet Schaller-Baross Ernő fideszes képviselő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.