Jó úton haladunk az oltásokkal
— értékelte az eredményt Jens Spahn egy pénteki berlini sajtótájékoztatón. Az egészségügyi miniszter elmondta azt is, hogy a hét eleje óta mindennap növelni tudták az oltópontok kapacitását, és a várakozások szerint a hónap folyamán még tovább gyorsulhat a kampány, hiszen hetente egymillió adaggal több vakcina érkezik az országba, mint eddig — írta meg a Bloomberg.
A sebességváltásra nagy szükség van, hiszen
a 83 milliós Németországban csak a lakosság mintegy 15 százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcina első adagját,
annak ellenére, hogy a hét eleje óta már több mint 35 ezer háziorvos is részt vesz a tömeges oltásban (6 százaléknál kevesebben vannak azok, akik mind a két injekciót megkapták már). Mielőtt a háziorvosokat is bevonták volna a kampányba, naponta kevesebb mint 367 ezer embert tudtak beoltani.
https://www.vg.hu/kozelet/kozeleti-hirek/nemet-miniszter-le-kell-zarni-nemetorszagot-3672436/
A német kormányt sok kritika érte az oltások lassúsága miatt, ráadásul a lakosság vakcinákba vetett bizalmát az AstraZeneca mellékhatásai körüli vita is visszavetette. A berlini vezetés ugyan korábban kiállt a közös uniós vakcinabeszerzés mellett, és a szállítmányok akadozása ellenére is védelmébe vette az Európai Bizottság stratégiáját, a héten mégis úgy döntöttek, önálló oltóanyag-beszerzésbe kezdenek.
Miután Bajororoszág különmegállapodást kötött 2,5 millió adag Szputnyik V beszerzéséről, a szövetségi kormány egészségügyi minisztere közölte:
Németország önálló, különutas tárgyalásokat kezdeményez az orosz gyártóval, mivel az EB-nek nem áll szándékában az uniós beszerzések közé felvenni a Szputnyikot.
Thierry Breton, a vakcinabeszerzésekért felelős EU-biztos a brüsszeli stratégiát azzal indokolta, hogy ha rendelnének is oltóanyagot Oroszországból, akkor sem érkezne meg időben ahhoz, hogy azzal a tömeges vakcinációt gyorsítani lehetne. Jens Spahn szerint azonban a Szputnyik V-re már csak azért is szükség lenne, hogy a kieső nyugati szállítmányokat pótolni lehessen, hiszen az elmúlt hónapokban több példa is volt arra, hogy az oltási menetrend felborult Németországban, miután az unió által megrendelt vakcinák nem érkeztek meg időben.
A Szputnyik V gyártójával kötött előszerződést azonban Németország csak akkor véglegesíti, ha a vakcina megkapja a forgalmazási engedélyt az Európai Gyógyszerügynökségtől (EMA). Az EMA még márciusban kezdte meg az orosz oltóanyag bevizsgálását, azóta szakemberei több látogatást is tettek a vakcinát fejlesztő oroszországi Gamaleja Intézetnél. Ám míg a nyugati gyártmányú vakcinák használatát a hatóság viszonylag gyorsan engedélyezte, az orosz oltóanyaggal kapcsolatban egyre újabb kifogásokat tesznek. Legutóbb szerdán közölték, hogy
az EMA aggályokat fogalmazott meg a vakcina klinikai tesztelésének körülményeivel kapcsolatban.
Ahogy arról a Financial Times beszámolt, a felügyelet jövő héten etikai és tudományos vizsgálatot kezdeményez az ügyben, mert azt gyanítja, a katonák és egészségügyi dolgozók bevonásával elvégzett klinikai kísérletek során nem tartották be a klinikai sztenderdeket. Az EMA jelezte azt is, hogy az engedély a vizsgálat kimenetelétől is függ.
A Szputnyik V használatát mostanáig 59 országban engedélyezték, köztük Magyarországon is. Az EMA szakemberei májusban egy újabb látogatásra is bejelentkeztek az oroszországi vakcinagyártónál, ám Kirill Dimitrijev, a labort tulajdonló orosz állami befektetési alap igazgatója jelezte:
nem tudják fogadni őket a megbeszélt időpontban.
Dimitrijev hozzátette: helyettük azon országok ellenőreinek érkezését várják, amelyek — az Európai Bizottsággal ellentétben — elkötelezettek az orosz vakcina vásárlása mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.