Az Egyesült Államok hadserege felnőtt önkéntesek körében kedden megkezdi koronavírus ellen fejlesztett oltóanyagának tesztelését – adta hírül a The Wall Street Journal.
Kutatók szerint a vakcina a járvány számos variánsa ellen védelmet nyújthat.
A hadsereg orvosai kedden 72, 18 és 55 év közötti felnőttnek adják be az oltóanyagot a Walter Reed Kutatóintézetben, Silver Springben.
A kutatócsoport azt vizsgálja, hogy a vakcina biztonságosan indukálja-e a kívánt immunválaszt a vizsgálati alanyok esetében.
A tanulmány első adatai várhatóan nyár közepére kerülnek majd a nyilvánosság elé.
Amennyiben az eredmények pozitívak lesznek, a hadsereg valószínűleg valamelyik amerikai gyógyszergyárral együttműködve folytatná a további teszteket és fejlesztéseket
– nyilatkozta Kayvon Modjarrad, az intézet fertőző betegségekkel foglalkozó részlegének igazgatója.
A kísérleti oltások fázisában jelenleg több tucat oltóanyag van világszerte. A kutatásokat nyomon követő BioCentury nyilvántartása alapján 229 vakcinafejlesztés zajlik globálisan.
Az amerikai hadsereg kutatói szerint oltóanyaguk a majmokon végzett kísérletek során biztató eredményeket produkált.
A laboratóriumi vizsgálatok alapján az oltóanyag többek között a brit és a dél-afrikai variánsok ellen is véd
– mondta Modjarrad.
A vakcina akár emlékeztető oltásként is alkalmas lehet azoknál az embereknél, akik megkapták már engedélyezett oltást.
A vakcina a népesség széles körében alkalmazható lesz, nemcsak a hadsereg tagjai körében
– tette hozzá az orvos.
Az Amerikai Egyesült Államokban jelenleg a Pfizer-BioNTech, a Moderna és a Johnson & Johnson oltóanyagai rendelkeznek engedéllyel. Ugyanakkor a Johnson & Johnson vakcinája kevésbé bizonyult hatékonynak a dél-afrikai mutáns ellen.
A hadsereg kutatóintézetének szakemberei úgy fejlesztették ki a vakcinát, hogy a koronavírus-sejtek felszínén található. tüskefehérje másolatát hozzácsatolták egy másik, az emberi szervezetben is megtalálható, ferritin nevű fehérjével, amely jelentős mennyiségű vasat tartalmaz.
A ferritin fehérjék a koronavírushoz hasonlító gömbszerkezettel rendelkeznek, így elősegíthetik az immunválasz kiváltását, és a tényleges vírus kivédését.
A hadsereg tudósai olyan konstrukción dolgoznak, amely nemcsak a Covid-19, hanem később más koronavírusok esetén is könnyen bevethető lesz majd
– zárta gondolatait Modjarrad.
A vizsgálatban résztvevő önkéntesek egy része egy adag oltóanyagot kap majd, mások pedig négy hét különbséggel két vakcinát kapnak. A kutatók felmérik az immunválaszokat a vérmintákból, két héttel a második adag után, illetve hat héttel az egy adagot kapók vakcinálását követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.