Ki kell zárni Oroszországot a SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszerből, ha tovább mélyíti a válságot Ukrajna keleti részén vagy katonái bevonulnak a térségbe – mondta Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője egy vasárnap ismertetett nyilatkozatában.
Manfred Weber a Funke német médiacsoport napilapjainak hétfői kiadásában megjelenő összeállításban az előzetesen ismertetett részletek szerint
veszélyes provokációnak nevezte a kelet-ukrajnai válságövezetnél tapasztalt orosz csapatösszevonást.
Mint mondta, a Kreml a Nyugat reakcióját igyekszik tesztelni a művelettel, amelyre „félreérthetetlen és erős” választ kell adni.
Ugyanez az elv érvényes a börtönbüntetését töltő orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij egészségének minden bizonnyal szándékos veszélyeztetése ügyében
- tette hozzá a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.
Az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak közösen, egységesen kell fellépni, és tudatni kell Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy mi az ára a cselekedeteinek – hívta fel a figyelmet az uniós vezető.
A kelet-ukrajnai feszültség erősítése vagy a katonai beavatkozás ára
az orosz oligarchák számláinak befagyasztása lehet, de akár az is, hogy a teljes orosz bankrendszert lekapcsolják a SWIFT rendszerről.
Amennyiben a Kreml a provokációk folytatását választja, az Északi Áramlat 2 földgáz-vezeték kiépítésének befejezése is lehetetlenné válna Manfred Weber szerint.
A napokban Angela Merkel német kancellár is felszólította Vlagyimir Putyint, hogy ne törekedjen a Donyec-medencében az oroszbarát szakadárok lázadása miatt 2014 óta tartó konfliktus elmélyítésére. Merkel hivatalának kommünikéje szerint az orosz elnökkel csütörtökön telefonon egyeztetett.
A megbeszélés során követelte, hogy a régiós feszültség oldása érdekében Oroszország haladéktalanul állítsa le a csapatösszevonásokat.
Az elmúlt évtizedben a konfliktusokról elhíresült térségben egy hosszabb nyugalmas időszak után március vége óta ismét gyakoriak a fegyveres összetűzések, melyekért az ukrán kormányerők és a szakadár milíciák egymást teszik felelőssé.
Kijev a szakadár területek demarkációs vonalánál, Oroszország pedig az Ukrajnával közös határa közelében és az Ukrajnától a nemzetközi jog szabályainak megsértésével elcsatolt Krím félszigeten hajtott végre csapaterősítést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.