Egyetlen jegy maradt a Blue Origin július 20-ra, az Apollo–11 Holdra szállásának évfordulójára meghirdetett űrutazására, és ezt az kapja, aki a legtöbbet ígéri. Szerdától az interneten bárki licitálhat öt héten át, a győztes nevét június 12-én teszik közzé. Az Amazon-alapító Jeff Bezos cége korábban azt tervezte: fejenként legalább 200 ezer dollárért viszi fel hat utasát az űrbe az első amerikai asztronautáról elnevezett űrhajón.
Azóta ambiciózusabbá válhattak, mert már öt jegy előre elkelt. A hatodikra lehet licitálni. A bevételt a vállalat alapítványának adományozzák. A kereken tíz percre tervezett úton az űrhajó mintegy száz kilométer magasra repül, majd visszatér a Földre. Hasonló utakat hirdetett meg az űrturistáknak Richard Branson vállalata, a Virgin Galactic is, fejenként 250 ezer dollárért, először 2022-ben.
Nagyot lépett előre egy másik ismert űrvállalkozó, Elon Musk SpaceX nevű cége is. A Blue Origin versenytársának kísérleti űrhajója az ötödik próbálkozásra végre sikeresen landolt.
A korábbi prototípusok az előző kísérletek során rendre felrobbantak. Az űrhajó SN15-ös sorozatszámú prototípusát ugyanazon a pályán lőtték fel, mint a négy korábban felrobbant rakétát. A Starship néhány perc alatt körülbelül tíz kilométeres magasságba emelkedett, majd vízszintes helyzetbe ereszkedett, és közvetlenül a földet érés előtt függőlegesbe fordulva landolt az indítóállás melletti leszállóhelyen. A sikeres leszállást mikroblogján jelentette be a cégalapító.
Elon Musk cége eredetileg Mars-utazásra tervezte az újrahasznosítható óriásrakétát, amelynek végleges magassága – a szupernehéz első gyorsítófokozattal együtt – százhúsz, átmérője pedig kilenc méter.
A tervek szerint embereket és száz tonna rakományt szállítana a vörös bolygóra. De előbb a Holdra megy, miután a NASA április közepén a Space X-et bízta meg az első kereskedelmi jellegű Holdra szálló egység kifejlesztésével.
Úgy tervezik, hogy a Starship két űrhajóst visz majd a Holdra, a tervek szerint már 2024-ben. Közülük legalább az egyik nő lesz. Nagyjából egy hétig folytatnak majd kutatást az égitest felszínén, mielőtt visszatérnek a Földre. Az Egyesült Államok űrkutatási és űrhajózási hivatala legutóbb csaknem ötven éve küldött embert a Holdra; 1969 és 1972 között tizenkét amerikai űrhajós szállt le az égitest felszínére. Fél év leforgása alatt ez volt az ötödik kísérleti repülése a Starshipnek. Az előző négy alkalomból háromszor landoláskor felrobbant az űrhajó, a március elején végrehajtott kísérlet során pedig rendben leszállt, majd nyolc percre rá robbant fel. Musk űrkutatási vállalata azt tervezi, hogy még az idén végrehajtja az űrhajó első Föld körüli tesztrepülését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.