Pilot projekt jelleggel egyházi családi centrumot hozott létre a Budai Irgalmasrendi Kórház a meddőségi problémák lelki-pszichés okainak kezelésére, amennyiben a projekt működik, a tapasztalatok országos szintre is kiterjeszthetők – mondta egy terméketlenséggel kapcsolatos háttérbeszélgetésen Toldy-Schedel Emil, az Egyházi Kórházak Egyesülésének (EKE) elnöke. Magyarországon az egészségbiztosító által finanszírozott egyházi kórházi ellátás jelenleg a teljes egészségügyi ellátás 3-4 százalékát teszi ki, de a közeljövőben azzal, hogy a kisvárdai kórház is egyházi fenntartás alá kerül és az Evangélikus Egyház is kórházat alapít, már az ellátások 7-8 százaléka zajlik majd egyházi intézményben.
Statisztikai adatok szerint az elmúlt évtizedekben Magyarországon is csökkentek a termékenységi mutatók, ami több okra vezethető vissza.
Bár számos ezzel ellentétes várakozás látott napvilágot, jelenleg úgy tűnik, hogy a pandémia évében a nagyobb babyboom nem történt meg, hiszen a világjárvány otthoni bezárkózást jelentett ugyan, de nem volt nyugodt, kiegyensúlyozott időszak.
A parlamentben múlt héten elfogadott vagyongazdálkodási kérdésekről szóló törvényjavaslat módosításait szerint 2022. július 1-jétől csakis állami intézményben végezhetnek mesterséges megtermékenyítést (IVF, in vitro fertilizáció),
a magánszolgáltatók engedélye 2022. június 30-án hatályát veszti. Jelenleg három magán meddőségi centrum működik Magyarországon, ahol lombikprogram folyik. A Versys Clinics, a Reprosys Kft. és a TritonLife Róbert Magánkórház.
Utóbbi magánszolgáltató igazgatósági elnöke Fábián Lajos a Világgazdaságnak elmondta, hogy évente 1200-1400 meddőségi kezelést végeznek. Jelenleg is nagyon nagy nyomás alatt dolgoznak, vannak várólistáik.
Toldy-Schedel Emil elmondta: a napokban megjelent jogszabályi változások miatt nem fog csökkenni a születendő babák száma, hiszen csupán a finanszírozó tábláit cserélték le a meddőségi központokban, a személyzet és az ellátási forma változatlan. Magyarországon 70 ezer újszülöttből körülbelül kétezer a lombikbaba. Ehhez kapcsolódóan az állam 2021 óta ingyenesen biztosítja a meddőségi kezeléseket és az ahhoz szükséges gyógyszereket és vizsgálatokat, illetve 100 százalékban finanszírozza a beavatkozás költségét, de eltörölték az eddig a centrumokhoz kötött teljesítményvolumen-korlátot (tvk) is, így a kezelések számát az államigazgatás a megfelelő egészségügyi feltételek esetén finanszírozási korlát nélkül biztosítja.
Eddig jellemzően a 12 meddőségi centrumban végeztek lombik-beavatkozásokat. A nemzeti programnak köszönhetően a beavatkozást végző klinikák egy részét az állam felvásárolta, így a jövőben standardizálhatóvá válik a centrumok minőségi mutatórendszere. Az EKE és a Merck CSR programja keretében, a Nézőpont Intézet által végzett kutatásból azonban az is kiderült, hogy az igénybe vevők jelentős része nem értesült erről a változásról, és a bizalmi index továbbra is a volt magánellátók irányába mutat.
A meddő párok valamiért jobban bíznak a magánklinikákban, mint az állami ellátásban
– mondta Toldy-Schedel Emil.
A várólistákkal kapcsolatban megjegyezte: a jelenlegi szakembergárda ugyan képes ellátni egy bizonyos betegszámot, de az egészségügyi intézetekkel rendelkező történelmi egyházak elindítottak egy olyan képzési rendszert, amely alkalmas többek között arra is, hogy a meddőségi kezelésekben is dolgozó szakasszisztensi, nővéri szakembergárdát képezzen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.