Három asztronautát indított útnak a Sencsou-12 nevű űrhajó segítségével Kína – közölte a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
Az űrhajó, mely a a Tienho (Mennyei harmónia) űrállomásra tart egy Hosszú Menetelés-2F hordozórakéta támogatásával, a központi elemhez csatlakozik érkezését követően.
A Kínai Emberes Űrrepülésért Felelős Ügynökség (China Manned Space Agency, CMSA) szerint az űrhajósok az űrállomás működését ellenőrzik különböző tesztekkel, továbbá az újrahasznosító és létfenntartó rendszerek, a robotkar és a különböző anyagok és hulladékok kezelését mérik fel.
Az űrállomás központi elemét április 29-én indították útnak és jövőre két további elemet is felküldenek . A Tienho, melyet 15 évig terveznek üzemeltetni, jövő év végére lehet kész, ehhez 11 misszióra van szükség, melyek közül a mostani a harmadik.
A legénység, mely három hónapot tölt az állomáson két űrsétát is tesz, melyek során a többi között a kibővített szivattyúrendszer beszerelését végzik majd, ezenkívül űrkutatási és technológiai kísérleteket folytatnak.
A kész űrállomáson akár 6 hónapot is tölthet egyhuzamban a legénység. Ez Kína hetedik olyan missziója, amikor embereket küld az űrbe, erre legutóbb 5 éve volt példa.
Mindemellett ez lehet a leghosszabb kínai misszió, hiszen az eddigi rekorder 2016-os űrutazáson a Sencsou-11 legénysége csak 33 napot töltött az űrben.
A két ország a Hszinhua kínai állami hírügynökség szerint nemzetközi partnereket is bevonna a nemzetközi Hold-kutatási állomáson (International Lunar Research Station, ILRS) zajló kutatásokba.
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) és a Roszkoszmosz szerdán, az interneten tett közzé felhívást ezzel kapcsolatban. Az ILRS projekt három fázisból áll, az első 2021 és 2025 között a Hold feltérképezését és a helyszín kiválasztását szolgálja, míg a második 2026 és 2035 közötti szakasza kutatóállomás irányító központját is létrehozná, utána pedig kezdődhetnek az emberes missziók is.
A két ország még márciusban állapodott meg arról, hogy közösen kutatják a Holdat, miután a Roszkoszmosz kilépett az amerikaiakkal közös, hasonló együttműködésből.
Kína az utóbbi években több sikeres Hold-missziót vitt véghez. Kínai űrjármű elsőként 2013-ban jutott el a Hold felszínére, 2019-ben pedig a Csang'o-4 a Hold a Földtől távolabb eső, sötét oldalán landolt. Tavaly decemberben Kína a világ harmadik országaként kőzetmintákat hozott vissza a Földre, amire ráadásul 1976 óta először volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.