Nagy István szerint a beporzók fontos szerepet töltenek be mind a mezőgazdaságban, mind az élelmiszeriparban, ám az elmúlt években súlyos mértékűvé vált a vadon élő beporzók, elsősorban a méh fajok tömeges pusztulása, ráadásul nem csak az egyedszámuk, hanem a sokféleségük is csökkent – olvasható a minisztérium által lapunkhoz eljuttatott közleményben.
Az agrárminiszter szerint mindez a gazdáknak és az emelkedő élelmiszerárakon keresztül a fogyasztóknak is kárt okoz.
Mindezt ellensúlyozhatja a méhészeti ágazat, ám ehhez annak kockázatait csökkenteni, jövedelmezőségét növelni kell. Magyarországon a a Méhészeti Nemzeti Program az ágazat legfontosabb alappillére, így a javaslat a rendelkezésre álló forrásoknak a helyi viszonyokhoz alakítható rugalmasabb felhasználását célozza.
A jövedelmezőség stabilizálása céljából a tagállamok közösen szorgalmazták, hogy
az Európai Bizottság a Közös Agrárpolitika reformjához kapcsolódó végrehajtási szabályok kidolgozása során biztosítson egy, a méhcsaládok száma alapján nyújtott, a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzését és a méhek beporzási tevékenységét szolgáló támogatási lehetőséget.
Nagy István elmondta, hogy sajnos a Magyarországon az elmúlt három évben a méhészek jövedelmezősége és a termésmennyiség is csökkent, így a méhészek kifogytak tartalékaikból és az ágazat jövedelmezősége 50 százalékot zuhant az elmúlt három év során. A magyar kezdeményezés hatékony és kézzelfogható segítséget kíván nyújtani az ágazat szereplőinek.
A téma fontosságát pedig az mutatja, hogy az elmúlt másfél év során már ötödik alkalommal szerepel a Tanács napirendjén a méhek védelmével összefüggő napirendi pont, ugyanakkor ez arra is rámutat, hogy az eddigi intézkedések még nem voltak elegendőek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.