BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sétagalopp a bölcsődei beiratkozás

Országos átlagban mára megszűnt az a nagy zsúfoltság, amely a 2000-es években jellemezte a bölcsődéket.

A statisztikák szerint az új évezred első évtizedében – a családi napköziket nem számolva – 24-26 ezer volt a férőhelyek száma, míg a beíratott gyermekeké 29 és 34 ezer között mozgott. A Figyelő szerint látható tehát, hogy többezres volt a különbség. A családi napközik 2006-os megjelenése persze javított a helyzeten, de az igazi áttörés 2013-ra datálható, amikor a bölcsődékben már több hely állt rendelkezésre, mint ahányan ezekbe az intézményekbe jártak. Ez a tendencia pedig azóta is tart.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2020-ban a „klasszikus” bölcsődék összesen valamivel több mint 42 ezer kisgyermeket tudtak volna fogadni, a beíratottak viszont ennél tíz százalékkal kevesebben, mintegy 38 ezren voltak. Rájuk 7650 gondozó és 1922 dajka vigyázott, ami csaknem nyolcszázalékos létszámnövekedést mutat 2017-hez képest.

[eadvert]

Egyben azt is jelenti, hogy egy felnőttre négy kisded jutott, szemben a korábbi 4,3-del.

A rendszer 2017-es átalakítása utáni új struktúrában megszűnt a családi napközi elnevezés, és megjelentek a mini-, a családi, valamint a munkahelyi bölcsődék. Az egyre népszerűbb minik lényege, hogy azokon a településeken, ahol hét – ha mindegyikük elmúlt kétéves, akkor nyolc – kisgyermek ellátására igény mutatkozik, ott az önkormányzat létrehozhat egy ilyen egyszerűbb létesítésű és működtetésű intézményt. Fenntartó egyébként nem csak helyhatóság lehet. A minik debütálása óta a férőhelyeik száma több mint az ötszörösére nőtt, tavaly 1889 helyre 1786 csemete jutott.

Fotó: Pesti Tamás

A hagyományos és a minibölcsődék tekintetében a fenntartó dönti el, hogy megszab-e térítési díjat, vagy csak az étkezésért kér pénzt. A Családbarát Magyarország Központ által működtetett Csalad.hu egyik idei beszámolója szerint ahol szednek ilyet, ott a gondozásra megállapított térítési díj átlagos összege havi nyolcezer forint. Az étkeztetés költsége is 8-10 ezer forint havonta.

A gyerekek 60-70 százaléka azonban ingyenesen kapja a reggelit, a tízórait, az ebédet és az uzsonnát.

A minivel szemben a családi bölcsőde nem intézményi, hanem szolgáltatási formát jelent, és akár a működtető saját otthonában is létesíthető. A szülők által fizetendő becsült térítési díj ezeken a helyeken havi 40–100 ezer forint a már idézett Csalad.hu írása szerint. Persze elhelyezkedéstől, valamint a szolgáltatások mennyiségétől és minőségétől függően az ár ennél magasabb is lehet. Sok helyen ugyanis már játékos angolnyelv-oktatást, valamint különböző zenei és a mozgásfejlesztést szolgáló foglalkozásokat kínálnak a legkisebbeknek. A férőhelyek száma évek óta stabilan hatezer körüli, a kihasználtság pedig kilencven százalék fölötti. Tavaly például 5683 gyermek járt ilyen intézménybe a maximálisan lehetséges 6032-ből. A jogszabály módot ad munkahelyi kisdedóvó létrehozására is, ám ebből a fajtából az előző esztendőben egyelőre csak kilenc működött az országban, összesen ötvennégy gyermekkel, akikre tizennyolc felnőtt vigyázott.

A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.