BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elítélte az EU a Deutsche Welle betiltását

Az Európai Unió pénteken elítélte, hogy Oroszország betiltotta területén a Deutsche Welle (DW) német televíziócsatorna adásának sugárzását. 

Csütörtökön az orosz külügyminisztérium közölte, hogy válaszul a német nyelvű, orosz állami RT DE tévécsatorna németországi betiltására Moszkva bezárja a DW oroszországi tudósítói irodáját, alkalmazottjainak akkreditációját pedig visszavonja. Az orosz külügyi tárca kezdeményezte, hogy a DW-t minősítsék idegen ügynöknek Oroszországban.

Fotó: Shutterstock

Peter Stano, az EU külügyi szóvivője szerint az orosz lépés elfogadhatatlan és indokolatlan. Mint mondta: a német médiahatóságok engedélyezési és felügyeleti bizottságának (ZAK) szerdai döntése, miszerint az RT orosz állami televízió műsorszolgáltatási engedély hiányában nem sugározhatja német adását (RT DE) Németországban, nem hasonlítható össze az moszkvai határozattal. 

Az orosz hatóságok reakciója sajnálatos módon még mindig azt jelzi, hogy Oroszország továbbra is folyamatosan megsérti a médiaszabadságot, és semmibe veszi a médiafüggetlenséget

– jelentette ki Stano. 

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön a szólásszabadság megsértésének nevezte az RT DE németországi betiltását, és sajnálkozását fejezte ki a berlini döntés miatt.

Az RT – korábbi nevén Russia Today – a német adása miatt a tavaly decemberi indulása után rögtön kirobbant jogi vitában azzal érvelt, hogy 2029-ig szóló engedélyt kapott a kábeles és műholdas sugárzásra a határokat átlépő televíziózásról szóló európai egyezmény egyik tagjától, Szerbiától. Ezzel szemben a ZAK kiemelte, hogy németországi műsorszolgáltatási engedélyt csakis németországi hatóság adhat ki, ezért nem lehet hivatkozni semmilyen más, az európai jog szerint legitim, jogszerű engedélyre.

A Reuters arról ír, hogy Oroszország hajlandó volna lezárni a vitát, ha Németország is, viszont ha Berlin eszkalálja a konfliktust, Moszkva is ebbe az irányba mozdul. 

A vita tovább rontotta a kapcsolatokat, melyek már amúgy is feszültek az Oroszországból Németországba tartó, tenger alatti Északi Áramlat 2 gázvezeték beindítása miatt, amelyhez a német szabályozó hatóság jóváhagyása szükséges.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője heti sajtótájékoztatóján a médiavitával kapcsolatban azt mondta, hogy a labda Németország térfelén pattog.

Ha Németország a helyzet normalizálására törekszik, mi is ugyanúgy fogunk eljárni, ugyanúgy készen állunk a helyzet normalizálására

– mondta.

Konsztantyin Koszacsov, az orosz felsőház alelnöke elmondta, hogy Olaf Scholz német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök február 15-i moszkvai találkozójukon megvitatják a kérdést. Hozzátette, hogy Oroszország kész visszavonni a Deutsche Welle betiltásáról szóló döntését, ha Németország is megváltoztatja az RT DE-vel kapcsolatos álláspontját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.