Az időjárás alakulása is tényezővé válhat az orosz–ukrán konfliktusban, olvasható a CNN elemzésében. Raszputyica érkezésére figyelnek a felek.
Raszputyica a tavaszi sár, amely jelentősen megnehezíti a közúti közlekedést Oroszországban és Ukrajnában. Általában márciusban érezteti leginkább a hatását, amikor a hó olvadni kezd. Az idei tél eddig szokatlanul enyhe volt Ukrajna nagy részén.
A közösségi médiában megosztott fényképek és videók, amelyek közül néhányat maguk a katonák tettek közzé, puha, vízzel elárasztott talajt, valamint rengeteg sarat mutatnak.
Katonai elemzők vitatják, hogy az enyhe tél folytatódása befolyásolhatja az offenzíva terveit. A Kreml többször is kinyilvánította, hogy nem áll szándékában megtámadni Ukrajnát, ennek ellenére a hírek szerint több mint 100 ezer orosz katona állomásozik a közös határ közelében, nehézfegyverek, harckocsik és ballisztikus rakéták társaságában.
Az EU földmegfigyelési programja, a Copernicus adatai azt mutatják, hogy Kelet-Európa nagy részén az átlagosnál jóval magasabb hőmérsékletet mértek januárban. Ukrajnában az elmúlt 30 év átlagánál 1-3 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletet regisztráltak. Az adatok szerint a kelet-európai időjárás túlnyomórészt az átlagosnál nedvesebb volt, Ukrajnában pedig a szokásosnál is vizesebb a talaj. Ez a kombináció kevesebb fagyot és több sarat jelent.
A CNN által megkérdezett ukrán klímatudós azt állította, a hosszú távon kirajzolódó mintázat szerint csökken a fagyos éjszakáknak, illetve azoknak a napoknak a száma, amelyeken hótakaró figyelhető meg. Véleménye szerint Ukrajnában a globális átlagnál erősebb felmelegedés zajlik.
Az amerikai elemzések szerint az orosz offenzíva megindítása könnyebb lenne, ha a hőmérséklet csökkenne.
Joe Biden amerikai elnök egy múlt havi sajtótájékoztatón ennek szellemében úgy vélekedett, Putyinnak a hadműveletek megindításához várnia kell arra, hogy megfagyjon a talaj.
Dara Massicot, a RAND agytröszt vezető elemzője ezzel szemben azt mondta, bár kétségtelenül jól jönne az oroszoknak a talaj menti fagy, nem ez lesz a meghatározó tényező. Már csak azért sem – vélekedett –, mert a precíziós irányítású rakétákat és a légicsapásokat nem befolyásolja ez a paraméter.
Massicot szerint az orosz haderő jelentősen fejlődött az elmúlt évtizedben, és a légierő sok pilótája szerzett harci tapasztalatot Szíriában, nem is beszélve arról, hogy az egész éves gyakorlatozás miatt a katonák fel vannak készülve a különböző időjárási körülményekre. Véleménye szerint az orosz harckocsikat, amelyekből több száz állomásozik a közös határától karnyújtásnyira, nem nagyon akadályozná a puha talaj, bár valószínűleg gyorsabban haladnának a fagyott földön. Ezenkívül Oroszország előre telepített logisztikai felszereléssel, helyreállító járművekkel a harckocsik elakadását is kezelni tudná.
Sok függ attól is, hogy Oroszország milyen jellegű és léptékű katonai műveletre készül.
Egy konfliktus korai szakaszában a légi- és rakétatámadások fontosabbak lennének, mint a fegyveres egységek rohama.
Az égbolt tisztasága nem lenne tényező az orosz precíziós irányítású rakéták vagy a nagy hatótávolságú tüzérségi rendszerek számára, mondja Massicot. Különösen akkor nem, teszi hozzá, ha a különböző katonai létesítményekhez, parancsnokságokhoz hasonló, rögzített és ismert koordinátájú célpontokról volna szó. Keleten az ukrán frontállások évek óta nem mozdultak; a rakéták és a nagy hatótávolságú tüzérség az időjárástól függetlenül célba veheti őket, akár áttörési pontot is biztosítva az orosz páncélosoknak.
A repülőgépeknek, amelyek feladata a mozgásban lévő ukrán egységek megtámadása lehetne, ezzel szemben viszonylag tiszta égboltra volna szükségük. Az alacsonyan szálló felhők akadályozzák a légi műveleteket, valamint a műholdas felderítést, és tompíthatják Oroszország jelentős légi fölényét, ami egy katonai elemző szerint tisztességesebb harcot eredményezhet.
Persze ez kétélű kard: a sűrű felhőréteg abban is segíthet, hogy az oroszok csapatokat mozgassanak előre az indulási vonalakhoz, anélkül, hogy felülről észlelnék őket.
Az ukránoknak viszont azért jönne jól a borongós idő, mert az USA és a NATO által biztosított légi felderítésre támaszkodva a korlátozott erőforrásokat a kulcsfontosságú pontokra összpontosíthatnák az orosz előrenyomulás megakasztása érdekében.
Természetesen az időjárási körülmények változása nem az egyetlen és nem is a legfontosabb tényező a konfliktus szempontjából: sokkal fontosabb lehet az orosz követelésekről megkezdett tárgyalások alakulása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.