Érdekes kérdésre keresik a választ a Koppenhágai Egyetem, az ETH Zürich és a Francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Környezetvédelmi Kutatóintézet munkatársai. A disznók érzelmeinek dekódolásán dolgoznak, hogy vajon mit fejeznek ki a nyöszörgéssel, a vinnyogással vagy épp a morgással. A felmérés során 7414 hangot rögzítettek 411 sertéstől – írja a The Guardian.
A kutatók egy algoritmust fejlesztettek ki annak dekódolására, hogy a disznók pozitív vagy negatív érzelmeket, esetleg mindkettőt fejeznek ki. A sertéseket születésüktől pusztulásukig nyomon követték, figyelték a viselkedésüket, valamint a pulzusszámot is.
Az elmúlt évtizedben bebizonyosodott, hogy a különféle állatfajok sajátos érzelmi kontextusban és/vagy fiziológiás állapotokban keltett hangjai sajátos akusztikus jellemzőket mutatnak – áll a tanulmányban.
Pozitív érzelmi töltetet ad, amikor az anyakoca szoptatja a malacokat, vagy amikor újra egyesülnek a családtagok. Negatív érzelmeket fejeznek ki elválás, verekedés, kasztrálás, vagy levágás esetén.
A tanulmány rámutatott, hogy a sertések általában negatív érzelmi állapotban adnak ki magas frekvenciájú hangokat, például sikítanak, míg alacsony frekvenciájukat – mint a röfögés vagy a morgás – negatív, illetve pozitív érzelmek átélésekor egyaránt hallatnak.
Egyértelműen különbséget lehet tenni a sertéshangok között pozitív, illetve negatív érzelmek esetén
– mondta Elodie Briefer, a Koppenhágai Egyetem biológia tanszékének professzora, a tanulmány egyik vezetője. Hozzátette: szeretnének egy olyan alkalmazást kifejleszteni, amelynek alapja a kutatásban is használt algoritmus. Ennek segítségével a gazdálkodók javíthatnak állataik fizikai és érzelmi jóllétén is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.