A reguláris haderő mellett a szürkezónában tevékenykedő zsoldosok is fontos szerepet játszanak Oroszország Ukrajna ellen indított háborújában.
A zsoldosok olyasmit tudnak, amit a reguláris hadseregek nem – mondta a Guardiannek egy kiugrott wagnerista, Marat Gabidullin, aki könyvet ír az élményeiről, „mert az orosz népnek tudnia kell, hogy a zsoldosok igenis léteznek”. Marat fél évtizede Szíriában harcolt, ahol a Wagner nevű privát (zsoldos)hadsereg talán a legsúlyosabb veszteségeit szenvedte el.
Vannak-e most, 2022-ben Wagner-zsoldosok Délkelet-Ukrajnában, a Moszkva által frissen önállósított, államként elismert két kis „népköztársaságban”? Nem hivatalos források szerint igen. (Persze ki is erősíthetné ezt meg hivatalosan? – A szerk.) Valószínűleg stratégiailag fontos épületek, objektumok védelmét látják el a két „független” entitásban.
Tény, hogy a Wagner-csoport 2014-es létrehozatalában döntő szerepet játszottak a Kelet-Ukrajnában és a Krímben lezajlott események.
Hogy a szeparatistákat megsegítsék, Jevgenyij Prigozsin orosz oligarchának, Vlagyimir Putyin közeli ismerősének a finanszírozásával megalakították a zsoldoscsapatot, amelyet Wagner Katonai Magánvállalatnak is hívnak.
Az alakulatot Dmitrij Utkin első parancsnok fedőnevéről nevezték el. A wagneristák a kelet-ukrajnai műveletek mellett a vértelen krími akcióban is részt vettek. Nem sokat tudni róluk. Annyi biztos, hogy a többség leszerelt kommandós (VDV-s, szpecnazos, gyeszantnyik), szóval a különleges egységek valamelyikében szolgált. Sok mindenhez értenek, többek között a modern, hibrid hadviseléshez, melynek szerves része a fegyveres összecsapás elkerülése, más módszerek, például a lélektani hadviselés alkalmazása a kitűzött cél elérésére.
Persze a hagyományos kommandós fogásokat, a különféle harci eszközök kezelését, a közelharcot, a hideg fegyverrel vagy a fegyver nélkül folytatott kézitusát, a speciális orosz szambót is ismerik.
A reguláris hadsereggel való kapcsolatuk nem nagyon ismert – de sokan tényként kezelik. Vélhetőleg a katonai hírszerzéssel (GU, korábban GRU) vannak közelebbi viszonyban. Legismertebb bevetéseik (helyszín/konfliktus): Ukrajna, Krím (2014), a 2011 óta tartó szíriai polgárháború, a Közép-afrikai Köztársaság (CAR) 2020-tól, Líbia, legutóbb pedig Mali. A CAR fővárosában, Banguiban még szoborcsoport is megörökíti őket. Mint vállalkozás, a Wagner Argentínában van bejegyezve. Tagjainak havi illetménye 1400–4300 dollár – a státuszuktól függően. Ha az oroszországi bázison vannak, csak az alapfizetés jár. A harci bevetés pluszpénzt jelent. Ha elesnek, a hozzátartozókat kompenzálják.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.