A horvát légierő elavult, évtizedek óta rossz az állapota. Mindössze hét darab, a 2000-es évek elején NATO-szabványosított, szovjet MiG–21bis típusú vadászrepülője van, de ezek közül sincs mindegyik bevethető állapotban. A több évtizedes gépek cseréje már jó ideje napirendre került, ám a folyamat több ízben elakadt.
Először a közbeszerzési eljárással voltak gondok, majd az Egyesült Államok kormánya akadályozta meg, hogy Izrael eladja amerikai F–16-os vadászrepülőit a horvát hadseregnek. A múlt év végén megtört a jég:
Zágráb bejelentette, hogy tizenkét használt Dassault Rafale harcászati gépet vásárol Franciaországtól.
E vadászbombázók a szerződés értelmében csak 2025-ben érkeznének Horvátországba, azonban a katonai drón lezuhanása után Andrej Plenković konzervatív kormányfő azt mondta: a folyamatot felgyorsítják, hogy hamarabb hozzájussanak a gépekhez. Mindezt öt nappal az incidens után, a Dubrovnik közelében horgonyzó francia Charles de Gaulle repülőgép-anyahajón jelentette be.
A franciák egy, a horvátokkal közös had-gya-kor-latra érkeztek az Adriára. Pont jókor, mert a lakosságot némiképp megnyugtatta a tenger felől jövő gépek látványa a híradásokban. A gyakorlattal szinte egyidejűleg Zágráb kérésére a NATO két amerikai F–16-os repülőt is áttelepített a fővárosba.
Mivel a robotrepülő a számítások szerint mintegy ötven percet töltött a NATO (román, magyar és horvát) légterében, s ebből csupán hetet Horvátország felett, ezért a legmodernebb vadászrepülők sem tudtak volna az utóbbi légtérben időben reagálni. Ugyanis egy harci gépnek a riasztás pillanatától számítva leg-alább tíz percre van szüksége a felszálláshoz – hangsúlyozták zágrábi szakértők. A hasonló fenyegetések elkerülésére hatékony földi elhárításra van szükség, de ilyen a horvát hadseregnek nincs.
Ezért a kormány arra kérte a NATO-t, telepítsen MIM–104 Patriot közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert az országba.
A katonai szövetség szerint erre egyelőre nincs szükség, mert nincs közvetlen veszélyben az ország, de ha a horvátok úgy vélik, az USA-tól megvásárolhatják az apparátust. Ez azonban túl drága Zágrábnak, így valószínűbb, hogy olcsóbb és kisebb után néznek. A jelenleg haditanácsadóként tevékenykedő volt védelmi miniszter, Ante Kotromanović a Jutarnji list lapnak adott interjújában elmondta: Horvátország B terve az olcsóbb, norvég NASAMS légvédelmi rakétarendszer beszerzése. Ez ugyan csak 15-30 kilométer hatótávolságú, de nagyon hatékony, és Washington, illetve a Fehér Ház védelmére az Egyesült Államok hadserege is rendszeresítette.
Jelenleg a horvát légvédelem gerincét 44 darab jugoszláv gyártmányú légvédelmi ágyú jelenti. Ezek percenként ezer lövéssel elég nagy tűzgyorsaságúak, ám a modern hadviselés korszakában legfeljebb a lassan mozgó helikopterek ellen vethetők be. Hasonló feladatok ellátására alkalmas a kilenc szovjet gyártmányú Sztrela–10-esből álló rövid hatótávú rakétarendszer is. Máig vitatott azonban, hogy van-e vagy nincs egy igazi orosz „nagyágyúja” a horvát hadseregnek.
Bő két és fél évtizede, pontosabban 1995-ben Zágrábban bejelentették, hogy vásároltak Fehéroroszországtól egy Sz–300-as nagy hatómagasságú légvédelmi rakétarendszert, amelyet aztán be is mutattak egy hadiparádén, először és utoljára. A pletykák szerint az akkor még a szerbekkel hadban álló horvátoknak igazából nem is volt ilyen rakétájuk – csak egy üres kilövőállást vonultattak fel azért, hogy elrettentsék Belgrádot. Mások viszont váltig állítják, hogy a rendszer igazi volt, de átadták az amerikaiaknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.