El Salvador a nemzetközi sajtóban főként az országot vezető Nayib Bukele bitcoinnal kapcsolatos tervei miatt szokott szerepelni, ám az elnök a hatalmát és népszerűségét az országon belül főként a gyilkosságok radikális csökkenésének köszönheti. Az El Faro tulajdonába került hangfelvételek, valamint a lap nyomozása most fényt derít arra, hogy ezt hogyan sikerült elérni, valamint az is, hogy miért lángolt fel az országban rendkívüli állapot kihirdetéséhez és több tízezer letartóztatáshoz vezető erőszak ismét.
A lap írása bizonyítékokat szolgáltat arra, hogy Bukele kormánya a hírhedt bűnbandával – a Donald Trump által az illegális bevándorlás elleni fellépés indokaként is felhozott – Mara Salvatrucha-13-mal (MS-13) kötött alkut, mely két és fél éven keresztül működött is, noha mindeddig erről az együttműködésről csak pletykák szóltak.
A hangfelvételeken nem maga Bukele – akit a megbeszélések során Batman néven emlegetnek –, hanem Carlos Marroquín, a társadalom szerkezetének megjavításáért felelős igazgató tárgyal a gengszterekkel. Az El Faro részére az MS-13 szóvivője megerősítette, hogy a március 25. és 27. között fellángoló gyilkossági hullámért ők a felelősek, az válasz volt arra, hogy a kormány megszegte velük kötött titkos alkut.
A véres hétvégén 87-en haltak meg, ebből 62-en az elmúlt két évtized rekordját jelentő március 26-i napon.
Mint a banda elmondta, a kormány olyan dolgokat tett, mint a találkozóra hívott tagokat megbeszélés helyett letartóztatta. Marroquín – aki a banda egyik tagját a börtönből személyesen csempészte át Guatemalába az amerikai kiadatási kérelem ellenére – Gustavo Villatoro biztonsági minisztert okolja a megállapodás felrúgásáért. Az alku hatására a 2018-ban még napi 9,1 gyilkosság 3,4-re csökkent 2020-ra és 2021-re.
A lap birtokába jutott felvételek a drámai hétvége alatt és után készültek, és ezekben Marroquín ecseteli, milyen erőfeszítéseket tesz, hogy rábírja Bukelét az alku életben tartására. Azonban az elnök nem vette jó néven a banda fenyegetéseit, helyette szükségállapotot hirdetett és tömeges letartóztatásokat rendelt el.
Hat hét alatt több mint 31 ezer embert letartóztattak, és közülük legalább 11-en meg is haltak az őrizetbe vételüket követően.
Emberi jogi megfigyelők arra hívták fel a figyelmet, hogy sok esetben az őrizetbe vételek önkényes alapon zajlottak, és a fogva tartás körülményei kínzásnak minősülnek. Bukele szerint akik ezeket a véleményeket hangoztatják, azok a bandák pártját fogják. A kormánypárt képviselői a május 27-ig esedékes szükségállapot másodszori meghosszabbítását javasolják.
A felvételekből az is kiderül, hogy a kormány úgy gondolja, nála vannak a nyerő lapok a bandákkal szemben, ezért is születhetett meg a döntés a megállapodás felrúgásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.