Évente egy évvel megemelnék a cigarettavásárláshoz szükséges korhatárt Angliában – olvasható a kormány által megrendelt tanulmányban. A tervek szerint egy füstmentes generáció jönne így létre, amelyben egy bizonyos kor alatt egyáltalán nem lehetne cigarettát és egyéb dohánytermékeket vásárolni – számolt be a Sky News.
A dohánytermékek vásárlásának korhatárának emelése (jelenleg 18 év) kulcsfontosságúnak tekinthető a brit kormány „Dohánymentes 2030” ambíciójának eléréséhez, amelyet úgy határoztak meg, hogy
a jövőben a lakosság mindössze 5 százaléka vásárolhasson dohányterméket.
Az ajánlás egy brit jótékonysági szervezettől származik, az elképzelést csütörtök reggel tettek közzé, és amely Sajid Javid egészségügyi miniszter megbízásából készült el.
Angliában hatmillióan dohányoznak, a lakosság több mint háromnegyede (76 százalék) támogatja a kormány „füstmentes” elképzelését.
A tervezet benyújtója szerint azt a célt, hogy 2030-ra a társadalom mindössze 5 százaléka dohányozhasson csak akkor érhető el, ha a kormány időben meglépi a dohányértékesítés korlátozását.
A The Guardian cikke szerint annak ellenére, hogy a dohányzással járó kockázatok évtizedek óta ismertek,
világszerte 1,3 milliárdan élnek különböző dohánytermékekkel, évente 8 millió ember hal meg a dohányzás miatt, és közülük több mint egymillióan a passzív dohányzás következtében halnak meg.
Annak érdekében, hogy végleg felszámolják a dohányzást sok nyugati ország merész dohánypolitikát hirdetett azzal a céllal, hogy az évtized vége előtt dohányzásmentessé váljon. Új-Zéland egyike azoknak, akik vezetik a versenyt, miután az ország kormánya bejelentette, hogy
betiltja a dohányzást a következő generáció számára, így azok, akik ma 14 évesnél fiatalabbak, soha nem vásárolhatnak majd legálisan dohányt.
A törvény értelmében a dohányzás törvényes korhatára évről évre emelkedni fog, hogy az új-zélandiak füstmentes generációja jöjjön létre. Az ország 2025-ig történő dohányzásmentessé tételére irányuló további intézkedések a következők:
a dohánytermékekben található nikotin legális mennyiségének nagyon alacsony szintre mérséklik, továbbá csökkentik azon üzletek számát, ahol legálisan lehet cigarettát árusítani, valamint megnövelik az addiktológiai szolgáltatások finanszírozását.
A dohányvásárlás alsó korhatárát legutóbb 2007-ben emelték 16-ról 18-ra Angliában, Skóciában és Walesben. Ugyanebben az évben Angliában, Walesben és Észak-Írországban betiltották a dohányzást a zárt közterületeken és munkahelyeken.
David Canzini kabinetfőnök-helyettes azt tanácsolta Boris Johnson miniszterelnöknek, hogy a lehető legtöbb olyan témát kerülje el, amely népszerűtlen lehet a tory képviselők vagy a hagyományos konzervatív szavazók körében. A brit lap szerint a konzervatívok arra is törekednek majd, hogy ne veszítsék el a bizonytalan vörös fal szavazókat – a tradicionálisan munkáspárti szavazókörök lakóit –, ami veszélybe kerülhet, ha hirtelen szigorú dohányzási politikát vetnek be.
Sajid Javid leszokott a dohányzásról, miután tavaly kinevezték egészségügyi miniszternek, és köztudottan támogatja a dohányellenes politika véghez vitelét. A politikus állítólag megvizsgálta az Egyesült Államok egészségügyi politikáját, ahol a törvényes korhatár 21 év, valamint az új-zélandi szabályozást is megvizsgálta, és fontolóra vette az értékesítési szabályok szigorítását Nagy-Britanniában is. De a kabinet többi tagja és a miniszterelnök is szkepticizmussal kezeli a dohánytermékek megvásárláshoz szükséges életkor emelését, illetve új adók bevezetésé is. A The Guardian emlékeztet, hogy a Cancer Research Institue (CRI) korábban arra figyelmeztetett, hogy Anglia várhatóan nem fogja elérni azt a célt, hogy tizennyolc év múlva dohányzásmentessé váljon, mert jelenleg is nagyon sok szegény ember cigarettázik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.