Rekordmennyiségű, 46 millió amfetamintablettát foglaltak le, amelyeket egy lisztszállítmányba rejtve próbáltak meg az országba csempészni – közölték szerdán a szaúdi hatóságok.
Az olajmonarchia kábítószer-ellenőrzési igazgatósága (GDNC) bejelentette, hogy a biztonsági erők nyomon követték a szállítmányt, amint az a rijádi szárazkikötőbe érkezett, és egy raktárba szállították. A raktárban tartott razzián hat szíriai és két pakisztáni állampolgárt tartóztattak le.
Szaúd-Arábia a legnagyobb piaca a captagon logóval ellátott kábítószeres tablettáknak.
A captagon – melyet a nyolcvanas évekig főként a figyelemhiányos és hiperaktív betegek és a narkolepszia kezelésére használtak, ám 1986 óta a világ legtöbb országában betiltották – az egyik legnépszerűbb drog az Öböl-menti fiatalok körében.
Egy független, washingtoni székhelyű agytröszt, a New Lines Institute friss jelentése szerint a captagon globális kereskedelme gyorsan növekszik, és tavaly 5,7 milliárd dollár értékű volt. A GDNC szóvivője szerint a Rijádban lefoglalt amfetaminszállítmány az ország történetében az eddigi legnagyobb.
Bár a kábítószer-csempészetért a szaúd-arábiai kábítószertörvények értelmében halálra lehet ítélni az elkövetőket, ám 2021 óta moratóriumot vezettek be a nem erőszakos, kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények elkövetőinek kivégzésére.
A GDNC azt nem árulta el, hogy a szállítmány honnan érkezett, de a térségbeli captagon nagy része feltehetően Szíriából és Libanonból érkezik. A szíriai kormányt és a vele szövetséges fegyveres csoportokat, így a libanoni síita Hezbollah mozgalmat azzal vádolják, hogy felügyelik a captagon előállítását és terjesztését, bár tagadják, hogy részt vennének a kábítószer-kereskedelemben.
Szaúd-Arábia bejrúti nagykövete kedden azt mondta, hogy
a királyságban eddig több mint 700 millió kábítószer-tablettát foglaltak le, amelyeket az elmúlt nyolc évben Libanonon keresztül juttattak be az ország területére.
Miután ötmillió captagontablettát rejtettek el mintegy kétezer, Bejrútból szállított gránátalma belsejében, tavaly a szaúdi kormány felfüggesztette a Libanonból származó összes zöldség- és gyümölcsimportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.