Képes az orosz invázió által okozott energiahiányon úrrá lenni Németország, amennyiben a vállalatok és a háztartások összefognak – közölte Olaf Scholz német kancellár az uniós miniszterek energiaválság kezelését célzó tanácskozása előtt.
Az EU energiáért felelős miniszterei szerdán találkoznak Prágában, hogy megvitassák az ársapka és más lehetséges megoldások kérdését,
amelyek választ adhatnak az orosz gázszállítások radikális visszafogására.
A korábbi tárgyalások a gázársapkáról nem jártak sikerrel, hiszen az Németország és mások szerint is csak tovább nehezítené, hogy a lehetséges készletek Európába érkezzenek. Berlin korábban az állami költekezés segítségével tervezte enyhíteni a lakosságra nehezedő terveket, ám ez szintén viszályokat okozott az európai közösségen belül, lévén a legtöbb tagállam nincs abban a helyzetben, hogy hasonlóan nagyvonalú támogatást nyújtson polgárainak.
Scholz beszédében leszögezte azt is, hogy Németország nem számíthat a belátható jövőben orosz energiaszállításokra,
de a helyzet kezelhető. Ehhez a kancellár szerint továbbra is folyamatos alkalmazkodásra van szükség, a polgároktól, a vállalatoktól és a politikusoktól is.
A legtöbb európai országnál az orosz gázra korábban jobban támaszkodó német gazdaság igyekszik alternatív szállítókat találni, és Scholz ki is emelte, hogy csaknem sikerült elérni, hogy az ország gáztárolói a tél elejére elérjék a 95 százalékos szintet – írja a Reuters.
Az európai gázszolgáltatók (Gas Infrastructure Europe, GIE) adatai alapján a november 1-jére megcélzott töltöttséget napokon belül elérhetik a németek, sőt az adatszolgáltatásban található időbeli késés miatt lehetséges, hogy már a kancellár beszéde alatt azt el is érték.
A Németországhoz hasonlóan az orosz gáztól függő országok, mint például Olaszország, szintén jól álnak a készletek felhalmozásával és más szállítók – például Algéria vagy Azerbajdzsán – felhajtásával.
Elemzők szerint miután Moszkva csaknem teljesen beszüntette a gázszállításokat,
a fűtési szezonban Európa átlagos fogyasztásának mintegy 15 százaléka fog hiányozni, vagyis szükség lesz a gázfogyasztás visszafogására.
Oroszország fokozatosan csökkentette a gázszállításokat Európa felé az Északi Áramlaton gázvezetéken keresztül, majd azt teljesen le is állította szeptemberben. Később a vezeték elleni szabotázsakció a gázáramlás újraindulásának lehetőségét is megszüntette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.