Családosok, magányos idősek, menhelyeken és utcán élők ültek a Szent Péter-bazilika padsoraiban a Ferenc pápa bemutatta misén. A résztvevők – a pandémia miatt – majdnem kizárólag a római egyházmegyéből érkeztek a plébániák és egyházi szervezetek önkéntesei kíséretében. A mise után a vatikáni audienciateremben Ferenc pápával közös ebéden vettek részt. Ferenc pápa 2017-ben vezette be a szegényeknek szentelt világnapot, amely minden évben a Pannoniában született Szent Márton ünnepéhez legközelebbi vasárnapra esik.
A misén mondott beszédében Ferenc pápa kijelentette: meg kell törni a bennünk lévő belső süketséget, amely megakadályozza, hogy meghalljuk a leggyengébbek elfojtott fájdalomkiáltását. Az egyházfő szerint
a mai társadalom is sebzett, és erőszakkal, igazságtalansággal, üldözéssel teli, elég arra a kegyetlenségre gondolni, amelyet az ukrán nép szenved el.
A kortárs szegénység okai között a pandémia és az éghajlatváltozás okozta gazdasági, társadalmi és lelki változásokat, a népek közötti háborúkat, a migráció okozta szegénységet, a munkanélküliséget, valamint a méltatlan munkakörülményeket említette. Úgy vélte, ma is a szegények az áldozatai minden válságnak. Az egyházat, a politikát és a társadalmat is arra ösztönözte, hogy a városok elfelejtett, sötét szögleteiben lássák meg a magányosságot és a nyomort.
A Caritas egyházi szervezet adatai szerint 2021-ben a kevesebb mint hatvanmilliós Olaszországban 5,6 millióan éltek szegénységben.
A Coldiretti termelői szövetség adatai azt mutatják, hogy idén a növekvő infláció és az energiadrágulás hatására további 12 százalékkal nőtt a rászorulók aránya, naponta hárommillióan állnak sorba a menhelyeken ételért. A ferences szerzetesrend milánói szegénykonyháin év eleje óta 79 százalékkal emelkedett a napi kenyéradagot igénylők száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.