Az ukrán infrastruktúra elleni hétfői orosz támadások részben válaszul szolgáltak a fekete-tengeri flotta elleni hét végi dróntámadásokra – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök, jelezve, hogy további lépések következhetnek. Oroszország több mint 50 Kh–101 és Kh–555 rakétát lőtt ki Tu–95 és Tu–160 stratégiai bombázókból Ukrajnára hétfő reggel – közölte az ukrán légierő, állítása szerint közel 90 százalékukat a légvédelem lelőtte.
Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Petr Fiala cseh miniszterelnökkel Kijevben tartott közös tájékoztatójukon azt mondta, Ukrajna továbbra is végrehajtja a gabonaegyezményt az ENSZ-szel és Törökországgal kötött megállapodások keretében.
Az Interfax-Ukrajina hírügynökség beszámolója szerint Zelenszkij emlékeztetett arra, hogy az ukrán gabona fekete-tengeri szállításáról szóló kezdeményezés keretében két párhuzamos dokumentumot írtak alá. Az első Ukrajna, az ENSZ és Törökország között jött létre. Kijelentette, hogy e három aláíró fél egyike sem közölte, hogy le akarná állítani a gabonaszállítási megállapodást. „Ezért úgy folytatjuk tovább, ahogy megbeszéltük” – szögezte le az államfő.
A második dokumentumot Oroszország, Törökország és az ENSZ írta alá. Zelenszkij megjegyezte: nem hallott arról, hogy ezt az ENSZ vagy Törökország megsértette volna, hiszen ezek az aláíró felek nem érdekeltek abban, hogy Afrikát és Ázsiát éhínség sújtsa.
Ha Oroszország azt mondja, hogy kilép a gabonaegyezményből, az azt jelenti, hogy az utóbbi három fél által megkötött egyezségből lép ki, azaz megszegi az ENSZ-szel és Törökországgal aláírt megállapodását
– magyarázta Zelenszkij.
Moszkva meglepődött, amiért az ENSZ nem ítélte Kijev „terrortámadását”, s azzal fenyeget, hogy nem biztonságos a tengeri szállításAz orosz ENSZ-nagykövet szerint Oroszország kénytelen lesz saját intézkedéseket hozni a Fekete-tengeren az engedélye nélkül áthaladó hajók ellenőrzésére, miután a humanitárius folyosót Ukrajna a flottája elleni támadásra használta fel. |
Az Ukrajinszka Pravda hírportál közölte, hogy hétfőn 12 hajó 354,5 ezer tonna mezőgazdasági termékkel a fedélzetén indult útnak Ukrajna déli kikötőiből Afrika, Ázsia és Európa országai felé, miután Oroszország bejelentette a gabonaszerződés felfüggesztését. Az ENSZ, Törökország és Ukrajna eközben hétfőn egyeztette 14 további gabonaszállító hajó útitervét a török vizeken.
Franciaország továbbra is erőfeszítéseket tesz egy olyan rendszer bevezetésére, amely lehetővé teszi a gabona exportját szárazföldi úton Lengyelországon és Románián keresztül, nem pedig a Fekete-tengeren, miután Oroszország felmondta a megállapodást, amely lehetővé tette az ukrán gabona tengeri exportját. |
Oroszország szombaton jelentette be, hogy – az aznap délelőtt a Szevasztopoli-öbölben a hajóit ért támadás miatt – nem vesz részt a gabonakezdeményezés végrehajtásában. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a fekete-tengeri flotta hajói, amelyek részt vettek a gabonafolyosó biztonságának szavatolásában, a támadás célpontjaivá váltak a Szevasztopoli-öbölben. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szombaton kijelentette, hogy Oroszország ürügyet talált magának a megállapodásból való kilépésre, és várja az ENSZ és Törökország reakcióját.
Hétfő este az orosz védelmi tárca közölte azt is, hogy Oroszország felfüggeszti a hajóforgalmat a fekete-tengeri kezdeményezés keretében gabona szállítására kijelölt biztonsági folyosón, amíg nem tisztázódik az orosz hajók elleni szombati ukrán dróntámadás körüli helyzet. A minisztérium hozzátette, hogy nem tudja szavatolni a gabonafolyosón haladó vízi járművek biztonságát.
Az ukrán déli műveleti parancsnokság kora este azt jelentette, hogy az orosz erők eltaláltak két kikötői polgári vontatóhajót a dél-ukrajnai Ocsakiv irányában. Ezek a hajók rendszerint gabonaszállító uszályokat vontatnak. A támadás következtében a civil hajók legénységéből ketten meghaltak, egy megsérült, egynek pedig nyoma veszett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.