BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizetéscsökkentéssel motiválnák az északír parlamenti képviselőket

Miután az unionisták az északír protokoll miatt nem hajlandók kormányt alakítani, a brit kormány illetékes minisztere úgy döntött, hogy jelentősen csökkenti a helyi parlament képviselőinek a fizetését.

Az északír parlament 90 tagjának a fizetése januártól 27,5 százalékkal csökken az illetékes brit miniszter, Chris Heaton-Harris döntése értelmében. A BBC tudósítása szerint további bérvisszavágásra is számíthatnak, ha nem vetnek véget a politikai patthelyzetnek.

Cabinet Meeting in London LONDON, UNITED KINGDOM - NOVEMBER 08: Secretary of State for Northern Ireland Chris Heaton-Harris leaves 10 Downing Street after attending the weekly cabinet meeting chaired by Prime Minister Rishi Sunak in London, United Kingdom on November 08, 2022. Wiktor Szymanowicz / Anadolu Agency (Photo by Wiktor Szymanowicz / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Chris Heaton-Harris drasztikus lépésre kényszerült a politikai patthelyzet miatt. 
Fotó: Wiktor Szymanowitz / AFP

A parlament tagjai nagyrészt saját hibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, többségük elvégezné a munkáját, ha tudná. Ezt a Demokratikus Unionista Párt (DUP) akadályozza meg, amely a választások óta eltelt tíz hónapban bojkottálta a képviselőházat és a kormány megalakítását, mert ezzel akarja arra kényszeríteni a londoni kormányt, hogy felrúgja a Brexit-megállapodáshoz kapcsolódó északír protokollt.
Sem a patthelyzet, sem a „büntetés” nem egyedülálló, a brit kormány már 2018-ban is ehhez az eszközhöz kényszerült nyúlni. Akkor a legutóbbi választás nyertese, az Írországgal való egyesülést szorgalmazó Sinn Féin nem volt hajlandó elfogadni a hatalommegosztást, amelyet az erőszakot lezáró nagypénteki egyezmény ír elő. A képviselők fizetését akkor is annyival vágták meg, mint most: 

a bruttó éves jövedelmük évi 51 500 fontról egyelőre 37 337 fontra csökken. 

(Egy font 482 forint.) 
A politikai centrumon elhelyezkedő képviselők szerint a helyzet kialakulása kizárólag a DUP hibája, ezért a többi pártot nem szabadna „kollektív büntetéssel” sújtani, Heaton-Harris azonban a döntést indokló levelében azzal érvelt, hogy senki sem tudja közülük teljes mértékben elvégezni a munkáját, mivel az északír parlament nem ülésezik. „Újra és újra hallom, milyen frusztrált a közvélemény, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben, hogy választott képviselőik továbbra is teljes fizetést kapnak, miközben nem látják el azokat a feladatokat, amelyekért megválasztották őket” – idézte a levelet a Politico.

Parliament Buildings, the seat of the Northern Ireland Assembly, are pictured on the Stormont Estate in Belfast, Northern Ireland, on October 28, 2022. - The UK government was on Friday expected to call the second election in a year in Northern Ireland after politicians failed to resolve a standoff over post-Brexit trade rules. Chris Heaton-Harris, Britain's Northern Ireland minister and an arch-Eurosceptic, has said repeatedly that if the deadline expired he would not hesitate to call an election on Friday, with December 15 the expected date for the new poll. (Photo by Paul Faith / AFP)
Tíz hónapja üres a belfasti parlament épülete. 
Fotó: Paul Faith / AFP

Az északír ügyekért felelős miniszter azt is közölte, hogy a jelenlegi 72 helyett ezentúl évi száz napot kell majd a képviselőknek a parlamentben tölteniük ahhoz, hogy jogosultak legyenek az utazásiköltség-térítések teljes összegének felvételére. 

Minden elmulasztott nappal 1 százalékkal csökken a felvehető összeg, A képviselők választókerületi irodai személyzetének fizetését azonban nem csökkentették.
A londoni kormány ugyan korábban ígéretet tett arra, hogy nem kényszerít újra közvetlenül törvényeket Észak-Írországra, a patthelyzet miatt azonban elfogadták a londoni alsóházban az olyan jogszabályokat, amelyek de facto miniszteri jogköröket adnak a belfasti parlament vezető köztisztviselőinek. Azoknak így jogukban áll olyan döntéseket hozni, amelyeket általában a választott politikusok hoznak meg. Emellett Heaton-Harris arra is utasította az észak-írországi egészségügyi minisztériumot, hogy kezdje meg az abortuszszolgáltatások teljes körű biztosítását, amelyet a keresztény fundamentalista bázisú DUP régóta akadályoz. A patthelyzet miatt csúszik annak a hatszáz fontnak a kifizetése is, amelyet az északír háztartások kapnának az energiaválság nehézségeinek az enyhítésére. 

„Ha nem tetszik a DUP-nak, amit csinálok, akkor bármikor visszaveheti a kantárszárat” – jelentette ki Heaton-Harris.

Erre egyhamar aligha kerül majd sor. Edwin Poots, aki tavaly pár hónapig vezette a pártot Arlene Foster kényszerű lemondása után, közölte a BBC rádiónak nyilatkozva, hogy akár egyetlen pennyre is lecsökkenthetik a fizetésüket, akkor sem módosítanak a követelésükön: az északír protokollnak mennie kell, mielőtt szó lehet a hatalommegosztásról.

 „Ha füvet kell ennünk, akkor füvet eszünk” 

– jelentette ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.