Mintegy 985 millió fontnyi szabálytalan kifizetés történt a koronavírus-járvány idején a cégeknek juttatott állami támogatásoknál – idézi a Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) 2021–2022. éves jelentésében szereplő számot a Bloomberg.
A járvány eldurvulásakor, 2020 tavaszán a brit kormány bevezette a Bounce Back Loan (visszapattanó kölcsön) hitelprogramot, amellyel a bezárás előtt vagy a csőd szélén álló vállalkozásoknak nyújtott támogatást. Ezen keresztül egy év alatt összesen 11,7 milliárd fontot osztottak szét, azonban ennek egy része, 8,4 százaléka nem azokhoz került, akiknek valóban szükségük volt rá.
A programkiírás feltételei lehetővé tették a cégek számára, hogy saját maguk igazolják jogosultságukat, a túlterhelt hivatal pedig nem tudta mindegyik igénylőnek ellenőrizni az anyagi hátterét. Ez szabad utat adott a csalók számára, akik így
985 millió fonthoz jutottak, azonban a pénz visszaszerzése sokkal nehezebb lesz, mint maga az átverés.
A BEIS közölte, hogy már intézkedett a csalásokból származó veszteségek behajtásáról, és büntetőeljárást kezdeményezett az átverések elkövetőivel szemben, ám az állam által sietősen összerakott támogatási program levezénylésével ellentétben most rendkívül lassan haladnak az üggyel.
„Minél tovább tart elkezdeni a behajtási folyamatot, annál kisebb az esély a sikeres végrehajtásra, és annál nagyobbra nő az államháztartás vesztesége” – mondta Gareth Davies államtitkár, elismerve, hogy jókora csúszásban vannak. Ezt a BEIS is megerősítette, jelentésében azt írja, hogy
a hibásan teljesített kifizetések többségét a minisztérium valószínűleg nem fogja viszontlátni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.