A moldovai kormány a Telegramon közzétett nyilatkozatban utasította el csütörtökön az orosz védelmi minisztérium állítását, amely szerint ukrán fegyveres alegységek – az Azov alakulat bevonásával – provokációt készítenének elő a szakadár Dnyeszter menti terület ellen.
Az orosz védelmi tárca korábbi közleménye szerint a tervezett ukrán beavatkozás ürügyéül a Dnyeszter menti területen állomásozó orosz csapatok állítólagos támadása szolgálna, ennek megfelelően az „ukrán diverzánsok” orosz katonai egyenruhába öltözve hajtanák végre a provokációt.
Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ szerint úgy nyilatkozott:
A moldovai kormányt arra utasította a Nyugat, hogy szakítson meg minden kapcsolatot a Dnyeszter-mente Moszkva által támogatott hatóságaival.
Putyin már nem ismeri el Moldova szuverenitásátAz orosz elnök érvénytelenítette azt a rendeletet, amelynek alapján Oroszország elismerte, hogy Moldova szuverén állam. Ezt a dokumentumot az ország 2012-ben írta alá, amikor Moszkva még viszonylag jó kapcsolatot ápolt az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal. Moldova a háború kirobbanása óta erősen oroszellenes kommunikációt folytat, és szorgalmazza a belépést az Európai Unióba. A Kreml szerint a moldovai vezetés szándékosan oroszellenes hisztériát kelt a lakosságban. |
A moldovai kormány nyugalomra intette a lakosságot, és közölte, hogy állami hatóságai „nem erősítik meg” az orosz védelmi minisztérium állításait.
Intézményeink együttműködnek külföldi partnereinkkel, és az országot fenyegető veszélyek esetén haladéktalanul tájékoztatjuk a nyilvánosságot
– olvasható a közleményben. A moldovai védelmi minisztérium pszichológiai műveletnek minősítette az állítólagos ukrán provokációról szóló orosz közlést, de leszögezte, hogy nem hagyja figyelmen kívül a bejelentést.
A Moldovához tartozó Dnyeszter-mellék területén orosz békefenntartó erők állomásoznak, amelyek 1992 óta felügyelik a Szovjetunió szétesésekor kirobbant polgárháborút lezáró fegyvernyugvás betartását, másrészt orosz őrség őrzi a Cobasna községben lévő, a szovjet csapatok európai kivonása után kialakított raktárakat, amelyekben több mint húszezer tonna lőszert tárolnak. A hadianyag elszállítása és hatástalanítása 2003-ban megkezdődött, ám a moldovai belviszály súlyosbodásakor félbeszakadt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.