A török rendőrség vasárnap közölte, hogy 24 embert tartóztattak le „rovokatív közösségimédia-posztok miatt a február 6-i földrengés után, amelyben több mint 41 ezer ember halt meg.
A jogi eljárás 441 személy ellen indult meg, 129 főt őrizetbe vettek, közülük 24-et letartóztattak
– áll a rendőr-főkapitányság kiberbűnözés elleni osztályának közleményében.
A Balkan Insight cikke szerint 24-en provokatív bejegyzéseket tettek közzé a közösségi médiában a földrengésekről, ezzel félelmet és pánikot kelthettek az állampolgárokban – közölte a rendőrség. A február 6-án bekövetkezett 7,8-es erősségű földrengés csaknem 45 ezer ember halálát okozta Törökországban és Szíriában. A török hatóságok több mint 6000 utórengést mértek. A hétfői 6,4-es erősségű földrengés a szíriai Idlíb és Aleppó régióját is súlyosan érintette. Médiajelentések szerint épületek dőltek össze, és az áram- és internetszolgáltatás is szünetel egyes területeken.
A katasztrófa első napjai óta a rendőrség figyelemmel kíséri a közösségi média felhasználóit, újságírókat, szakértőket vettek célba, akik esetleg kritikusan kommentálták a kormány lassú reagálását.
Újságírói szakszervezetek több olyan incidensről is beszámoltak, amikor a rendőrség megakadályozta, hogy újságírók tudósítsanak a földrengés övezetében.
„Követjük és rögzítjük az újságírókat célzó növekvő fenyegetéseket, erőszakot és a cenzúrát, amit a földrengésekről szólóbeszámolók miatt kellett elszenvedniük” – közölte az MLSA, a Media and Law Studies Association, a médiaszabadság megsértését figyelő vezető civil szervezet.
A török kormány szerint a kutató-mentő missziók a földrengések által sújtott tizenegy tartományban befejezték a műveleteket. Szakértők és tisztviselők attól tartanak, hogy a halottak száma növekedni fog, ahogy a romok eltávolítása folytatódik. A valós halottak száma „legalább három-négyszer, talán ötször nagyobb, mint a bejelentett adatok” – mondta vasárnap Osman Bilgin, Sirnak tartományi kormányzója, aki a gaziantepi Nurdagi körzet földrengés-elhárítását irányítja.
A kormány korábban blokkolta a legtöbb hozzáférést a Twitterhez, a TikTokhoz, és korlátozta az internetet az országban, mivel a közvélemény feldühödött Recep Tayyip Erdogan elnök kormányának a válságra adott válasza miatt.
A közösségi médiához és az internethez való hozzáférés egy nappal később azonban teljesen helyreállt, miután keményen bírálták a korlátozást. A kritikusok azzal vádolták a kormányt, hogy megszakította az áldozatok, a túlélők és a segélyszervezetek hozzátartozói számára a kommunikáció egyik kulcsfontosságú forrását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.