A kínai tudósok két legújabb felfedezés során új vízforrásra utaló nyomokat találtak a Holdon – írja a Global Times.
A Chang’e-5 küldetés 1731 gramm ásványi anyagot hozott vissza a Földre a Holdról.
A Hold északkeleti medencéjében található leszállóhelyen a holdfelszín egyik legfiatalabb bazaltegységét találták, amely gazdag hőtermelő elemekben, például uránban, tóriumban és káliumban.
A Nature folyóiratban hétfőn megjelent jelentésben kínai kutatók és brit partnereik beszámolnak a víz mennyiségéről, hidrogénizotóp-összetételéről és a mag és a perem közötti eltérésekről, amelyeket a Chang’e-5 küldetés által visszahozott holdi talajból kinyert 32 becsapódási gyöngyben mértek.
A gyöngyök a hold talajának összetevői. Ezeknek vízkészletét azonban még nem vizsgálták részletesen, annak ellenére, hogy ezek a gyöngyök potenciálisan jelentős szerepet játszanak a holdfelszíni vízkörforgásban. Ennek a lehetőségnek a vizsgálatára a tudósok a CE5 misszió által visszahozott becsapódási gyöngyök petrográfiájának, főelem-összetételének, Raman-jellemzőinek, vízbőségének és hidrogénizotóp-összetételének szisztematikus jellemzését végezték el, azzal a céllal, hogy azonosítsák és jellemezzék a Hold felszínén hiányzó vízkészletet.
A tudósok becslése szerint a mikroszkópikus gyöngyök által befogadott víz mennyisége a hold talajában elérheti a 270 billió kilogrammot.
A jövőbeli űrkutatások során a gyöngyöket lehetséges vízforrásként lehet felhasználni az utánpótlás biztosítására – mondta Hui Hejiu, a Nanjingi Egyetem professzora.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.