Ukrán katonák ezreit képezték ki külföldön, hogy képesek legyenek használni a nyugati hadieszközöket a csatatéren. A Reuters több ezer védelmi állásról készült műholdfelvételeket tekintett át Oroszországon belül és az ukrán frontvonalak mentén, amelyek azt mutatják, hogy a Zaporizzsja régió déli részén és a Krím félsziget kapujában van a legerősebb orosz védelem.
Katonai szakértők szerint a védelmi vonal – amelyet többnyire Ukrajna gyors őszi előretörése nyomán építettek ki – ezúttal megnehezítheti az ukránok dolgát, és a hazai erők haladása attól függ, hogy képesek lesznek-e hatékonyan végrehajtani összetett, kombinált műveleteket.
„Nem az ukránok számáról van szó, hanem arról, hogy végre tudják-e hajtani ezt a fajta hadviselést” – mondta Neil Melvin, a Royal United Services Institute elemzője.
Egy ukrán ellentámadás megváltoztathatja a háború folyamatát, amely a szakértők előrejelzése szerint egy lassú, véres lemorzsolódásba torkollik majd.
Ha Kijev vissza tudja venni az irányítást dél felett, akkor akadálytalanul hozzáférhet fekete-tengeri exportútvonalaihoz, és az is előfordulhat, hogy Ukrajna így egyhamar nem kap újabb nagy páncélozott eszközöket a Nyugattól. Az utóbbi nyomást gyakorol Kijevre, hogy minél több területet vegyen vissza arra az esetre, ha a katonai támogatottság csökkenni kezdene – állítják az elemzők.
Ukrajna korábban deklarálta, hogy visszaveszi az Oroszország által megszállt összes területet, amely nagyjából Bulgária méretének felel meg.
A Nyugat számos modern harckocsit és gyalogsági harcjárművet, valamint áthidaló felszereléseket és aknamentesítő járműveket küldött eddig Kijevnek. Orosz információk szerint azonban Ukrajna a megígért harckocsik csak ötödét kapta meg.
A friss műholdfelvételek alapján Oroszország kiterjedt erődítményeket hozott létre a frontvonalak mentén. A Reuters által elemzett képek azt mutatják, hogy az orosz építkezés nagy része november után történt, amikor csapatai visszahúzódtak a déli Herszon városból, és mindkét fél a téli hónapokban igyekezett megszilárdítani pozícióit.
A szakértők úgy vélik, a több száz kilométeres védelmi vonal olyan területeket jelöl ki, ahol Oroszország támadásra számít, vagy stratégiai jelentőségűnek látja a terület megtartását.
A múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök utazást tett a Herszon régióban, amit egyes megfigyelők annak tudtak be, hogy a Kreml stratégiailag fontos területnek tekinti a régiót. Olekszandr Musijenko kijevi katonai elemző szerint a déli területek létfontosságúak Ukrajna számára. Az Oroszországtól a megszállt Krím félszigetig vezető szárazföldi folyosó megszakítása mellett a déli irányba való mély behatolás a félsziget tüzérségi lőtávolságába is kerülhet – mondta.
A 2014-ben Ukrajnától elfoglalt félszigeten található a Fekete-tengeri Flotta, amelyet Oroszország a Közel-Keletre és a Földközi-tengerre való jelenlétre használ, valamint – az elmúlt 14 hónapban – Ukrajnára zúdított cirkálórakéták elindítására. Délen található a Zaporizzsja atomerőmű is, amely tavaly március óta megszállva tartanak az orosz erők. Korábban Ukrajna villamosenergia-szükségletének ötödét fedezte.
A Reuters által látott, február 28-án kiszivárgott amerikai hírszerzési dokumentum szerint a nyugat 200 harckocsit ajánlott fel Ukrajnának. A hadsereg főnöke, Valerij Zaluzsnyij decemberben azt mondta, 300-ra van szüksége Oroszország legyőzéséhez, más járművekkel és tüzérséggel együtt. Ugyanezek a dokumentumok azt is közölték, hogy Ukrajna akut légvédelem hiányával szembesül, ami problémát okozhat, ha Kijev erői gyorsan haladnak előre, és védelemre szorulnak a légi bombázások ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.