Péntekig van lehetőség benyújtani módosító javaslatokat a Központi Statisztikai Hivatal mintegy 32 ezer tabletjeinek a szétosztásáról szóló törvényjavaslathoz – hangzott el az Országgyűlés szerdai plenáris ülésén. Ebből az következik, hogy a jövő héten várhatóan szavaznak a kérdésben. Már csak azért is, mert az általános vita ma lezárult. Igaz, ahhoz képest, hogy azt lehetett feltételezni, hogy a kezdeményezés mögött konszenzus van, a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között komoly vita támadt.
Ahogy azt a Világgazdaság megírta, április első hetében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az egyes állami tulajdonú vagyonelemek ingyenes tulajdonba adásáról címmel nyújtott be törvényjavaslatot az Országgyűlés elé. A T/3520-as szám alatt futó kezdeményezés a KSH infokommunikációs eszközeiről szól, amelyeket a 2022-es népszámlálás lebonyolítása érdekében szereztek be. Pontosabban ezen belül azokról, amelyekre a KSH-nak a továbbiakban nincs szüksége a feladatellátásához.
Nem kis mennyiségről van szó. A KSH a népszámlálás sikeres lebonyolítása érdekében 34 500 informatikai eszközt szerzett be. Ezeknek csak egy kis részét tartaná meg a hivatal a saját közfeladata ellátásának céljából, 32 ezer tabletet, tehát táblagépet (hordozható számítógépet) felajánl továbbhasznosításra. A törvényjavaslatból az is kiderül, mit jelentene a gyakorlatban a továbbhasznosítás: ingyenes tulajdonba adás történne, tehát magyarán ingyen szétosztanának 32 ezer hordozható számítógépet.
Azt is lehet tudni, kikhez kerülhetnek az alig használt gépek. A törvényjavaslat értelmében a KSH az alábbi szervezetekre ruházhatja át ingyen a táblagépeket:
A fenti lista alapján az sem zárható ki, hogy a tabletek közvetlenül lakossági felhasználást szolgálhatnak, hiszen akár az önkormányzatok, akár az egyházak és a civilek kiírhatnak erre programot.
A vita akkor pattant ki, mikor a DK-s Varga Zoltán kért szót. Ő azt mondta, hogy
a pártja álláspontja szerint elfogadhatatlan, hogy az egyházak is kapjanak az ingyen tabletekből.
Azzal érvelt, hogy ez alaptörvény-ellenes, mivel az államnak és az egyháznak egymástól elkülönülten kell működnie. Amikor a KDNP-s Nacsa Lőrinc ezt vallásellenes kirohanásnak minősítette, Varga Zoltán úgy reagált, hogy a gondolatmenetben semmifelé negatívummal nem illette az egyházakat vagy a vallást, de az nem jó irány, hogy az egyházak is bekerültek ebbe a programba. Nacsa Lőrinc azt is megjegyezte, hogy elszomorító, hogy még ebben az ügyben sincs meg a parlamenti egység, amikor mindössze segítő szándékról van szó. A KDNP ennek megfelelően támogatja a kormány előterjesztését, ahogy az MSZP, a Jobbik – Konzervatívok, az LMP, a Mi Hazánk, valamint a nemzetiségi képviselő is. Igaz, az MSZP szerint a megvalósítás feleslegesen bonyolult, a Jobbik pedig országos programot kért számon a kabineten a digitális eszközhasználat országos elterjesztésére.
Azt fontos tudni, hogy a 32 ezer tabletből 22 ezer biztosan a közoktatásba kerül. Erre még áprilisban sor kerül, függetlenül attól, hogy a jogszabályt megszavazzák-e vagy sem. Itt ugyanis csak annyi lesz, hogy az egyik állami szervezet egy másik állami szervezetre ruházza át az ingóságát, ehhez tehát külön törvényi szabályozás nem szükséges. A fennmaradó 10 ezer eszköznél viszont igen. Dömötör Csaba a kormány képviseletében azt ígérte, hogy amint megszületik a törvény (amelynek bizonyos elemei kétharmados többséget igényelnek), a KSH a lehető leggyorsabb úton szétosztja a kedvezményezetteknek a táblagépeket.
Indulhat a sorban állás: 32 ezer táblagépet osztana szét ingyen a kormányA KSH használta őket a 2022-es népszámláláshoz, de már nincs rájuk szüksége. Már azt is lehet tudni, kikhez kerülhetnek az alig használt táblagépek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.