Első fokon felmentették Bige Lászlót a vesztegetési és okirat-hamisítási ügyében – számolt be a Blikk.
A lap azt írja, hogy a Nyíregyházi Törvényszék április 25-én, kedden délelőtt tartotta meg a magyar milliárdos vesztegetési és okirat-hamisítási ügyében a tárgyalást. A vállalkozó szempontjából ezen kedvező ítélet született.
Ő maga is azt állította, hogy nem követett el semmilyen bűncselekményt.
Bige Lászó vagyonát több mint 90 milliárd forintra becsülik, főként a műtrágyagyártás területén érdekelt a cégeivel. Arról egyelőre nincs információ, hogy másodfokon folytatódik-e az eljárás.
A vádirat szerint Bige 2009-ben üzleti kapcsolatba került a cége termékének értékesítésével foglalkozó társaság vezetőjével. Találkozójuk során a vádlott felajánlotta a cégvezetőnek, hogy nagy mennyiségű, valótlanul leértékelt műtrágyát ad át részére, amelyet a saját vevőkörének így haszonnal tud továbbértékesíteni, részben számla nélkül. Az ajánlat a vád szerint arról is szólt, hogy
a számla nélküli értékesítésből befolyt összegeket a férfi átadja a vádlottnak.
A fenti megállapodás alapján több ezer tonnányi, alap nélkül leértékelt műtrágya került a vállalkozóhoz, aki a vevői részére azt haszonnal értékesítette. A számla nélkül eladott termékekért 2010. januártól októberig több alkalommal 135,4 millió forintot folyt be, amelyet a vállalkozó átadott a vádlottnak.
Maga az ügy néhány évvel ezelőtt pattant ki, 2020 őszén őrizetbe is vették a milliárdost. Arra is volt példa, hogy a rendőrség mintegy 300 fős különítménnyel vizsgálódott a Bige Holding szolnoki üzemében.
Az európai nitrogénpiacon is jelentős Nitrogénművek tulajdonosának, Bige Lászlónak nem a vesztegetési ügyben volt egyedül dolga a hatóságokkal mostanában. A Gazdasági Versenyhivatal 2021 októberben szabott ki rekordösszegű, 11,05 milliárd forintos bírságot a Nitrogénművek csoportra, amiért más piaci szereplőkkel együtt éveken keresztül jogsértően törekedett a verseny korlátozására a hazai műtrágyapiacon.
A résztvevők fele önként elismerte a kartellt, a cégcsoporton kívül pedig a többi érintett be is fizette (illetve az előírtak szerint törleszti) a kirótt bírságot. A Nitrogénművek csoport azonban bíróságon támadta meg a döntést, egyúttal kérve a versenyhivatali határozat végrehajtásának – így a bírság befizetésének – felfüggesztését mindaddig, amíg az akár évekig tartó teljes jogorvoslati eljárás le nem zárul. Ezt azonban a Kúria tavaly tavasszal elutasította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.