Az ENSZ arra figyelmeztet, hogy születésszámok változásától való félelmek „népességi szorongást” okozhatnak, ami arra készteti a kormányokat, hogy hatástalan és esetenként káros termékenységi politikákat fogadjanak el, amelyek sértik az emberi jogokat és a nemek közti egyenlőségeket – írta a Financial Times.
Az ENSZ szexuális és reproduktív egészséggel foglalkozó ügynökségének (UNFPA) szerdán közzétett kutatása szerint az éghajlatváltozás, a tömeges kitelepítések, a koronavírus-járvány és a gazdasági bizonytalanság az elmúlt években világszerte a túlnépesedéstől és az alulnépesedéstől való széles körű félelmet egyaránt táplálta.
Az országok erre azzal válaszolnak, hogy megpróbálják manipulálni a demográfiai jövőjüket olyan lépések végrehajtásával, amelyek nem megfelelőek, észszerűek vagy emberségesek
– mondta Michael Herrman, az UNFPA gazdasági és demográfiai főtanácsadója.
Például a jelentés szerint Lengyelországban az elmúlt néhány évben törvényi úton csökkentették a sürgősségi fogamzásgátláshoz való hozzáférést és korlátozták a szexuális felvilágosítást. Törökországban pedig leépítették a családtervezési szolgáltatásokat, ami ahhoz vezetett, hogy rengeteg nő eladósodott, miután zsebből kellett kifizetniük a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátásért.
Az alacsony termékenységi rátával rendelkező országok - főként a fejlett világban - a munkaképes korú felnőttek számának erőteljes csökkenését tapasztalják, mivel a népesség elöregedése egyre nagyobb terhet ró az egészségügyi és szociális ellátórendszerre.
Az alacsony és csökkenő termékenység miatt aggódó országok kevésbé ambiciózusak a családtervezéshez való egyetemes hozzáférés biztosításában: egyesek korlátozzák az abortuszhoz való jogot ott, ahol az illegális, mások pedig kiiktatják a szexuális felvilágosítást az iskolai tantervekből
- mondta Herrmann.
A magas termékenységű országokban a kormányok a kényszerítő intézkedések bevezetése felé hajlanak, mondta Tomas Sobotka, a Bécsi Demográfiai Intézet igazgatóhelyettese. Hozzátette, hogy ezek a politikák a kisebbségeket célozhatják meg, amelyeket gyakran olyan csoportokként emelnek ki, amelyek "túlszaporodnak".
Üzbegisztánban a jelentés szerint arról olyan javaslatok is szóba jöttek a népességnövekedés megfékezése céljából, mint például a kényszersterilizáció a két gyermeknél többet vállaló nőkön. Indiában, amely nemrég a világ legnépesebb országa lett, már régóta pénzügyi ösztönzőket kínálnak a sterilizációra, napirendre került, hogy a két gyermeket meghaladó családokat büntetéssel sújtsák, ami a juttatások elvesztése, valamint a helyi választott tisztségekből és bizonyos kormányzati állásokból való kizárás formájában nyilvánulna meg.
Érdekes módon a jelentés szerint a nők mind az alacsony, mind pedig a magas termékenységű országokban azt mondták, hogy az ideális családjuk két gyermekből áll – ez pont megfelelő ahhoz, hogy stabilan tartsa a népességet.
Az öregedő és csökkenő népességgel rendelkező országokban a trendeket meg lehet fordítani külső tényezők bevezetésével, például a migráció növelésével vagy a nyugdíjkorhatár emelésével, hogy kibővüljön az aktív dolgozói réteg, az abortusz betiltásával pedig papíron az alacsony termékenységet lehetne megemelni.
A túlnépesedett országokban pedig olyan barbár eszközöket lehet bevezetni, mint a sterilizáció, a nagycsaládosok büntetése, vagy akár az elvándorlás bátorítása. Azonban ezek a módszerek csak elméletben működnek, és már ott is komoly etikai kérdéseket vetnek fel.
Sajnos a legtöbb ilyen „megoldás” a nőket bünteti, ha túl sok, vagy túl kevés gyermek születik. A demográfiai problémák megoldásához azonban nem megfélemlítésre, hanem a biztonságos környezet kialakítására van szükség.
A családtámogatások , a megfelelő egészségügyi ellátás és az oktatás, valamint a stabil munkaerőpiac mellett az emberek biztonságban érzik magukat, és sokkal szívesebben vállalnak gyermeket – a nők oktatása, a szexuális felvilágosítás és a fogamzásgátlók elérhetősége pedig azt jelenti, hogy a párok nem vállalnak túl sokat – véletlenül.
Ha a nőket hibáztatjuk azért, hogy nem születik elegendő gyermek, akkor figyelmen kívül hagyjuk a sokkal életképesebb megoldásokat, amelyeket az emberi jogok tiszteletben tartása mellett lehet megvalósítani. A népességi szorongás ellen a legjobb megoldás meglévő társadalmi problémák megoldása, nem pedig a jövőtől való rettegés
- mondta Natalia Kanem, az UNFPA ügyvezető igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.