BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Majdnem egy tucat kínai vadászgép közelítette meg Tajvan partjait az amerikai fegyvercsomag hírére

Az Egyesült Államok egy 440 millió dolláros fegyvercsomagról döntött, amit Tajvannak szánnak. Ennek hírére ismét provokatív lépést tett Kína és 11 vadászgéppel átlépte a Tajvani-szoros középvonalát. Tajpej egyből készültséget rendelt el, élesítették a légvédelmi rendszert és többvadászgépet is a levegőbe küldött a biztonság kedvéért.

Összesen 11 kínai katonai repülőgép lépte át a Tajvani-szoros középvonalát pénteken, azt követően, hogy Washingtonban bejelentették, az Egyesült Államokban zöld jelzést kapott egy 440 millió dolláros fegyvercsomag tajvani exportja – közölte a tajvani Nemzetvédelmi Minisztérium.

ZHUHAI, CHINA - NOVEMBER 8, 2022 - The Chengdu J-20 stealth fighter jet is on static display at the Airshow China in Zhuhai, Guangdong province, China, November 8, 2022. (Photo by Costfoto/NurPhoto) (Photo by CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Fotó: AFP

Pénteken a reggeli órákban a szárazföldi kínai hadsereg 24 katonai repülőgépét észlelték a szorosban, ezek közül 11 lépte át a nem hivatalos határvonalat – tájékoztatott közleményében a védelmi tárca, amelyet a CNA tajvani hírügynökség idéz. A repülők között voltak J–11-es, J–20-es és J–16-os vadászgépek, valamint Su–30-as és H–6-os bombázók.

Tajvani repülőgépek megfigyelési céllal ugyancsak a magasba emelkedtek, a sziget hadserege rádiós figyelmeztetést adott ki, harci légi és tengeri járőrözésre mozgósított, és védelmi rakétarendszereket telepített.

A minisztérium szerint pénteken a kínai haditengerészet 5 hajóját is észlelték Tajvan közelében, de elhelyezkedésükről vagy mozgásukról nem közöltek részleteket.

Orosz hadihajók jelentek meg Tajvan partjainál

Két orosz hadihajót észlelt Tajvan a keleti partja közelében. Nem szokványos, hogy Oroszország hajói megjelenjenek a Filippínó-tenger déli részén, így Tajpej készültségbe állította a flottáját és a hajóelhárító rakétarendszereit. Arról nincs hír, hogy a két orosz hajó miért úszott be a tajvani vizekre, illetve hova tartanak.

A történések azt a csütörtöki washingtoni bejelentést követték, amely szerint az amerikai külügyminisztérium jóváhagyott két fegyvereladási csomagot Tajvannak, köztük egy 332,2 millió dollár értékű csomagot 30 mm-es lőszerre és kapcsolódó felszerelésekre. A másik csomag lehetővé teszi kerekes harcjárművek pót- és javítóalkatrészeinek, fegyvereknek és a logisztikai támogatás egyéb elemeinek szállítását Tajvannak, 108 millió dollár értékben.

A Tajvanba (Kínai Köztársaság) irányuló amerikai fegyvereladások jóváhagyásának idén ez a második köre, és a tizedik olyan, amelyet Joe Biden elnöksége idején hagytak jóvá.

Kína határozottan ellenzi az amerikai–tajvani katonai kapcsolatokat és fegyvereladásokat

– reagált pénteken a washingtoni fejleményekre Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Ismételten megállapította, az Egyesült Államoknak be kell tartania az „egy Kína” elvét, és fel kellene hagynia a béke és a stabilitás veszélyeztetésével a Tajvani-szorosban.

A diplomáciai kapcsolatok felvételekor elfogadott, majd azóta többször is megerősített „egy Kína” elv mellett Peking időről időre emlékezteti az Egyesült Államokat a három kínai-amerikai közös nyilatkozatra (1972, 1979, 1982). Ezek mindegyikében leszögezik, hogy Tajvan Kína része, és a legutóbbiban, amely Ronald Reagan elnöksége idején született, az Egyesült Államok kormánya azt is kinyilvánítja, hogy nem törekszik hosszú távú fegyvereladásokra Tajvan számára, sem mennyiségben, sem értékben nem növeli fegyvereladásait oda, mi több: folyamatosan csökkenteni fogja őket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.