Ezentúl nem hirdeti ki hivatalos közlönyében az ENSZ boszniai főképviselőjének határozatait, vagyis nem fogadja el a továbbiakban a Christian Schmidt által hozott jogszabályokat a boszniai Szerb Köztársaság – döntött Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének a parlamentje szerda este.
Az 1992–95-ös délszláv háborút lezáró daytoni szerződés Bosznia-Hercegovinát két részre osztotta, a többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságra és a főként bosnyák, illetve horvát lakosságú Bosznia-hercegovinai Föderációra.
A két országrésznek önálló törvényhozása és kormánya van, ám a szövetségi parlamentbe is delegálnak képviselőket, valamint részt vesznek a szövetségi kormány működésében is.
A daytoni szerződés értelmében a döntésekhez mind a három államalkotó népcsoport beleegyezése szükséges, ami gyakran gátolja a hatékony munkavégzést és a reformok megvalósítását. Az ENSZ főképviselőjének intézményét is ekkor hozták létre: a megbízottnak joga van törvényeket hozni és felfüggeszteni.
Az ország szerb lakói már 2021-ben, Christian Schmidt kinevezésekor jelezték, hogy nem fogadják el azt, és az országrész miniszterelnöke a szerdai parlamenti felszólalásában ugyancsak azt hangoztatta, hogy Boszniának jelenleg nincs nemzetközi főképviselője.
A parlamenti szavazásra azt követően került sor, hogy Christian Schmidt néhány nappal ezelőtt arra figyelmeztette a boszniai szerbeket, hogy jó néhány következménnyel kell szembenézniük, amennyiben megszegik a daytoni szerződésben foglaltakat és semmibe veszik a főképviselő által hozott jogszabályokat.
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése már többször jelezte, hogy szeretne függetlenné válni Bosznia-Hercegovinától, és nem ismeri el azokat a döntéseket, amelyek az autonómiájának a csökkentésére vonatkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.