A japán parlament elfogadta azt a vitatott menekültügyi törvényjavaslatot, mely korlátozza a beadható menedékkérelmek számát, és elutasítás esetén lehetővé teszi a kitoloncolást is.
Korábban a menekültügyi kérelmet bármennyiszer be lehetett adni, és az elbírálás ideje alatt az országban maradhatott a kérelmező, ám az új törvény szerint már csak háromszor lehet kérelemért folyamodni, és ha azt mind a három alkalommal elutasítják, a kérelmezőt kitoloncolják.
Az igazságügyi miniszter, Szaito Ken szerint a módosítás védi azokat, akiknek erre szükségük van, ám a szabályszegőkkel szemben szigorú. Elmondása szerint
korábban sokan visszaéltek a jogszabályokkal azért, hogy elkerüljék a kiutasítást, még akkor is, ha nem üldöztetés vagy veszély elől menekültek.
A Kisida Fumio miniszterelnök vezette Liberális Demokrata Párt (LDP) részéről kiemelték azt is, hogy az új szabályozás értelmében javítanának a kérelmezők orvosi ellátásán és szállásuk minőségén az elbírálás idejére.
Felszólalt azonban a jogszabály-módosítás ellen több parlamenti képviselő, emberi jogi ügyvéd és ellenzéki aktivista is, de az országos ügyvédi kamara is tiltakozást tartott a héten,
elfogadhatatlannak nevezve az olyan országokba történő visszatoloncolást, ahol az emberek élete és szabadsága veszélyben foroghat.
A javaslatot az ellenzék nemcsak bírálta, de csütörtökön kisebb verekedés is kitört miatta a parlamentben, miután a képviselők igyekeztek megakadályozni a javaslatról tartott szavazást. Az erős kormánypárti többséggel bíró törvényhozás mindazonáltal elfogadta a módosításokat.
Tavaly Tokió mintegy 12 500 menedékkérelemből 202-t hagyott jóvá, és további 1760 embernek engedélyezte a letelepedést humanitárius alapon. Emellett 2400, Ukrajnából menekülő is engedélyt kapott arra, hogy Japánban maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.