BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukránok legyilkolta lengyelek exhumálását sürgette Morawiecki a volhíniai tömegmészárlás évfordulóján

Volhíniában és az egykori Kelet-Galíciában mintegy százezer lengyelt mészároltak le 1943 és 1945 között.

A névtelen tömegsírokban elhantolt áldozatok maradványainak exhumálását szorgalmazta Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kedden Varsóban a volhíniai mészárlás 80. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen.

New Light On Polish-Ukrainian Darker History
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök beszédet mond az ukrán nacionalisták által a II. világháború alatt elkövetett népirtás áldozatainak nemzeti emléknapján a varsói Wolhínia téren 2022. július 11-én.  
Fotó: AFP

Az egykori Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) és az Ukrán Nacionalisták Szervezete (OUN) által elkövetett volhíniai mészárlás olyan rendkívüli bűntett volt, hogy néven kell nevezni, hiszen népirtásról, megsemmisítésről van szó – jelentette ki Morawiecki. 

Utalva a mostani ukrajnai háborúra, Morawiecki kiemelte: az ukrán katonák ma országuk szuverenitásáért, de Európa biztonságáért is harcolnak. 

A lengyelek ukrán szomszédai és szövetségesei ma biztosan megértik, mennyire fontos felkutatni a volhíniai mészárlás áldozatainak maradványait, keresztény szertartás szerint eltemetni őket

– húzta alá.

Az igazság felderítése, az áldozatok újratemetése nemcsak lengyel, hanem ukrán ügy is – hangsúlyozta a lengyel kormányfő, hozzáfűzve: teljes lengyel–ukrán megbékélésre nem kerülhet sor minden áldozat megtalálása, az emlékük előtti tisztelgés nélkül.

A varsói megemlékezéseken a lengyel politikai vezetők mellett részt vett Ruszlan Sztefancsuk, az ukrán parlament elnöke is. Vasárnap Andrzej Duda lengyel és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a nyugat-ukrajnai Luck város székesegyházában részt vett a volhíniai mészárlás áldozataiért bemutatott rövid ökumenikus szertartáson. 

1943. július 11-én a ma Ukrajnához tartozó Volhínia területén lévő mintegy százötven községben az UPA és az OUN mintegy nyolcezer lengyelt gyilkolt meg. A térségben ez volt a csúcspontja a lengyel lakosság elleni erőszakos tisztogatásnak. 

Volhíniában és az egykori Kelet-Galíciában összesen mintegy százezer lengyelt mészároltak le.

A lengyel lakosság a magyar hadsereg alakulatai által ellenőrzött volhíniai, kelet-galíciai városokban is keresett menedéket. 

Varsó és Kijev eltérő módon tekint a volhíniai mészárlásra, míg a lengyel fél népirtásnak minősíti a történteket, az ukrán fél arányos kétoldalú felelősségről beszél.

Az áldozatokat rejtő tömegsírok feltárását Ukrajna 2017-ben leállította. A kijevi kormány tavaly jelezte, hogy jóváhagyja a kutatások folytatását. 

 

Borítókép forrása: AFP

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.